Фраза с нотка на черен хумор – нищо не предвещаваше проблеми, беше петък 13-ти. – известно на всички. Но защо тази дата ни плаши толкова много?
Петък 13-ти, наистина ли може да окаже негативно влияние върху събитията в живота ни или всичко свързано с него не е нищо повече от предразсъдъци и суеверия?
Факти от историята
За да бъдем честни, трябва да се каже, че в петък, 13-ти, доста често – и това се потвърждава от исторически факти – се случват различни нещастия и бедствия. Тази комбинация от числото и деня от седмицата си спечели негативна репутация, след като на 13 октомври 1307 г. френският крал Филип IV Хубави всъщност обезглави Ордена на тамплиерите, като нареди да бъде арестуван целият му върховен състав. Седем години по-късно всички те, включително Великият магистър на ордена Жак дьо Моле, са изгорени на клада.
Ако говорим за делата на отдавна отминали дни, тогава на този ден, 13 август 1521 г., империята на ацтеките падна, а на 13 ноември 1868 г. почина композиторът Джоакино Росини. Петък 13-ти видя и бомбардировката на Бъкингамския дворец от немски самолет (13 септември 1940 г.), катастрофата на самолет Дъглас C-54, която уби всички на борда, петдесет пътници (13 юни 1947 г.), ураган в Южна Азия, който взе 300 (!) хиляди живота (13 ноември 1960 г.).
Ако говорим за събития по-близо до нас, късно през нощта на 13 януари 2012 г. круизният кораб Costa Concordia заседна на рифове в Тиренско море. По това време морето беше спокойно и брегът беше близо, но тридесет и двама души загинаха. На 13 ноември 2015 г. в Париж бяха извършени няколко терористични атаки, включително клането в концертната зала Bataclan. Общо сто и тридесет души станаха жертви по това време, освен това всички те бяха млади хора на възраст от двадесет до тридесет години.
Петък е нещастен ден
Не е най-добрата репутация на петък като ден от седмицата. Нашите предци са вярвали, че в петък не трябва да се чисти къщата – препоръчва се това да се прави в четвъртък или събота, а за да се забавляват – дори има народна приказка: който се смее в петък, ще плаче в неделя. Причината за това отношение към петък е известна и разбираема – именно в този ден от седмицата е разпънат Исус Христос, затова човечеството – особено християнската му част – се отнася предпазливо към него.
Проклета дузина
Има причина за нашето предпазливо отношение към числото „13“. В момента използваме десетичната система за броене, която се основава на десет единици. В древни времена е имало десетки в обращение по време на броенето – тоест дванадесет единици. Числото „13“, следващо след дванадесет, символизира неизвестното, което означава опасност, така че дори се нарича „адската дузина“. В картите Таро се нарича „Смърт“, а в духовната нумерология се смята за числото на лудите. Също така – по аналогия с Тайната вечеря – има поличба: ако тринадесет души се съберат на масата, един от които скоро ще умре – Агата Кристи описва съответната история в разказа си „Смъртта на лорд Еджуер“ (второто му име е „Тринадесет вечери“).
Какво е холодейн и с какво се яде?
Въпреки всичко изброено по-горе, „Петък 13-ти“ действа негативно не на всички. Такава дата не е нищо повече от холодина, тоест стабилна триизмерна холографска мисловна форма, която съществува в колективното несъзнавано. То не се е вкоренило там веднага, а в продължение на хиляди години. През дългата си история човечеството натрупа факти, които съответстваха на убеждението, че такъв ден може да бъде опасен. В един момент броят на наблюденията се превърна в качество и „Петък 13-ти“ априори започна да се смята за опасен. Оттогава хората не се замислят как и защо имат негативно отношение към такъв ден – ние възприемаме неговата опасност като аксиома.
Кой на какво вярва
Но всъщност „петък, 13-ти“ носи негатив само на тези, които вярват, че нещастието в този ден е възможно – тоест в тяхното светоусещане има съответна студенина. Просто казано, случва ни се само това, в което вярваме. Ако в подсъзнанието на човек има убеждение, че „петък 13“ е страшно време, той има всички шансове да се убеди в това и обратното. В първия случай е желателно в такъв ден да се откажете от активни дейности, да не излизате от вкъщи без крайна необходимост и да не общувате с неприятни хора и енергийни вампири, във втория – просто да го игнорирате.