Докато вторият най-богат човек в света, основателят на Amazon Джеф Безос, се готви да се ожени във Венеция, жителите на града излизат на улицата, за да протестират. Под лозунга „Няма място за Безос “ активистите осъждат не само личното богатство на милиардера, но и системата, която позволява на един човек по същество да наеме града за няколко дни.
„Гардиън“ съобщава, че активистите са базирани вLaboratorio Occupato Morion, който обединява антикапиталисти, антифашисти, феминистки и климатични активисти. Те създават плакати, банери и знамена. Един от тях – осемметрово платно със зачеркнато име на Безос – е бил свален от камбанарията на базиликата „Сан Джорджо Маджоре“ точно по време на пресконференция на кмета на Венеция Луиджи Бруняро.
„Искаме да разкрием проблема с абсурдното богатство, когато един човек може да „наеме“ град, просто защото може да си го позволи“, казва една от участничките, учителката Марта Соторива.
Протести се провеждат и на моста Риалто и пред Скуола Гранде дела Мизерикордия, където Безос уж е планирал да проведе тържество.
„Сватбата на века“ на Безос ще бъде като тази на принцеса Даяна. Очаква се Тръмп в Двореца на дожите
Активистите подчертават, че не става въпрос само за сватбата на един милиардер. „Amazon унищожава местния бизнес, подхранва свръхконсумацията и замърсяването“, казва 27-годишната изследователка Стела Фей. Политологът Робин Пиацо е съгласен: „Виждаме нов кръг от класова война, при която свръхбогатите се превърнаха в структурна заплаха за обществото.“
Протестиращите посочват и туристическата криза във Венеция. Градът страда от пренаселеност, Airbnb измества местните жители, а нова такса от 5 евро на ден за туристи не решава проблема, според местните. „Чувстваме се като животни в зоологическа градина“, казва Соторива.
Въпреки заплахата от строги мерки и дори слуховете за бивши морски пехотинци, присъединили се към охраната на Безос, активистите не отстъпват. „Не се страхуваме. Искаме да покажем, че човек с неограничено богатство не може да си купи всичко – особено уважение и приемане от обществото“, казва 33-годишната Федерика Тонинело.
Протестиращите твърдят, че сватбата на Безос е просто символ на по-дълбок проблем: превръщането на исторически град в елитен курорт, недостъпен за жителите му.