Традициите на масата в различните страни могат да се различават значително от украинските. Ако пътувате или планирате пътуване до други страни, важно е да познавате местните традиции, за да не изпаднете в неудобна ситуация.
Половин чаша чай в Дубай и Казахстан
В Дубай и Казахстан има традиция да се сервира чай в наполовина пълни чаши на гостите, които искат да задържат възможно най-дълго. Това означава, че домакинът ще налива чай в чашите на гостите си през целия разговор.
Ако получите чаша, пълна до ръба, това може да е намек, че е време да си тръгнете – престоят ви се счита за твърде дълъг. Затова, ако искате да избегнете неудобството, внимавайте за нивото на чая в чашата си!
Чист чайник в Китай
В Китай е важно да поддържате чайника чист, но не и да го миете с препарати . Всеки чайник има своя собствена „душа“, която не може да бъде убита с химикали.
Вместо да мият, китайците изплакват чайника с вода или използват пясък за почистване. Тази традиция предполага, че остатъците от чай в чайника му придават специален вкус и аромат, така че е погрешно да се намесва в този процес.
Питане за сирене в Италия
Италианците обичат своето сирене, но ако поискате допълнително сирене към вашата пица или паста, това може да се възприеме като обида към готвача . Това означава, че смятате, че ястието, което е приготвил, не е перфектно и има нужда от корекции.
Така че, вместо да поискате допълнително сирене, по-добре е да оцените уменията на готвача и да опитате ястието в оригиналния му вид.
Не искайте сол и черен пипер в Португалия и Египет
В много страни на масата има солница и пиперник, но в Португалия и Египет искането на сол или черен пипер може да се разглежда като неуважение към готвача . Това искане показва, че приготвяната храна не е била достатъчно добре сготвена или подправена. В тези страни е най-добре да оставите солта и черния пипер на място, освен ако ситуацията не го изисква.
Не използвайте вилици в Тайланд
В Тайланд вилицата не е основният прибор за хранене, както в много други страни. Използва се само за прехвърляне на храна от чинията в лъжицата. И едва след това храната се изпраща в устата с лъжица.
Използването на вилица за директно ядене на храна е лошо възпитание и може да предизвика недоразумения сред местните жители.
Хареса ли ви ястието? Не го завършвайте в Китай
В Китай празните чинии след хранене са знак, че гостите не са сити или че домакинът не е осигурил достатъчно вкусна храна.
Ако ви харесва ястие, по-добре е да оставите малко храна в чинията си, за да покажете, че сте сити и доволни. В противен случай домакинът може да си помисли, че не сте имали време да се наситите поради лошото качество на храната.
Пиене на чай в Обединеното кралство
Англичаните имат своя уникална традиция да пият чай в 17:00 часа. Те често добавят мляко към чая си и го пият охладен, а не горещ . Също така е важно да запомните, че в Англия се опитват да не докосват чашата с лъжица, за да не създават ненужни звуци, тъй като това може да се възприеме като лошо възпитание.
Внимавайте с клечките в Япония
Пръчиците за хранене в Япония са не само практичен инструмент, но и важна част от културата. Никога не забивайте клечките си вертикално в храната си, това традиционно се прави само на погребения в чест на починалия.
Освен това не трябва да се подава храна с пръчици – това напомня на японците за ритуала на предаване на кости по време на кремация, което може да се възприеме като неуважение.