Масови съкращения през 2025 г.: Как ще се промени пазарът на труда и какво да правим днес
До 2025 г. технологични компании като Intel, Microsoft, Meta и Amazon са съкратили над 100 000 служители. Съкращенията обаче не се ограничават само до ИТ специалисти. В сферата на търговията, логистиката и дори маркетинга има масови съкращения, причинени от дигиталната трансформация и автоматизацията на процесите. Например, Amazon значително е намалил складовия и куриерския си персонал, като е въвел роботи и автоматизирани системи за управление на логистиката.
Защо се случва това?
Експертите отбелязват, че настоящата вълна от съкращения е причинена от бързото развитие на изкуствения интелект и роботиката. Според анализатора на пазара на труда Джулия Робъртсън от Oxford Economics, само за 5 години много професии, които са търсени днес, може да изчезнат напълно:
„Днешните студенти в първи курс на университета са изложени на риск да се окажат в ситуация, в която избраната от тях специалност просто става неактуална. Особено уязвими са административните позиции, професиите в счетоводството, логистиката, търговията и дори правото“, отбелязва Робъртсън.
Накъде се движи пазарът на труда?
Експертите са единодушни: през следващите години професиите, свързани с дълбоки човешки качества и креативност, ще останат търсени –
психолози и психотерапевти — емоционалната подкрепа, дълбоката емпатия и човешкият контакт все още не са достъпни дори за най-напредналия изкуствен интелект. Хората ще продължат да се нуждаят от комуникация на живо,
лекари, хирурзи и здравни специалисти – въпреки развитието на роботизираната хирургия, сложните операции, диагностиката и личният контакт между лекар и пациент ще останат в ръцете на хората още много години. В същото време търсенето на специалисти, които могат да взаимодействат с технологии и изкуствен интелект, ще расте все по-активно,
майстори и занаятчии – индивидуални ръчно изработени предмети, ексклузивни мебели, бижута, ръчно изработени дрехи или обувки ще бъдат ценени именно заради уникалността на човешкия подход и майсторството,
специалисти по физическа рехабилитация – работа, която изисква индивидуален подход към възстановяването от наранявания, операции, инсулти и други заболявания. Личният контакт, вниманието и интуитивното разбиране на човешкото тяло все още не са достъпни за роботите,
областта на грижите за възрастни хора и деца (детегледачки, болногледачи, възпитатели) – грижата, търпението, чувствителността и емоционалното взаимодействие не могат да бъдат автоматизирани, което означава, че подобни професии ще останат необходими,
Фитнес треньори и специалисти по телесни практики (йога, пилатес и др.) – мотивацията и индивидуалният подход към физическата активност все още изискват живо човешко взаимодействие.
Професорът по икономика в Масачузетския технологичен институт Андрю МакАфи отбелязва:
„Вървим към ситуация, в която хората ще работят в тясно сътрудничество с изкуствения интелект. Успешните специалисти ще бъдат тези, които могат да разбират, ръководят и творчески допълват работата на машините. Бъдещето принадлежи на интердисциплинарните професии и гъвкавите умения.“
Какво да правим днес?
Поради несигурността на пазара на труда, броят на хората, изпитващи силна тревожност, нараства. Психолозите регистрират значителен приток на нови клиенти, които се обръщат към тях с оплаквания от тревожност, страх за бъдещето и депресия, причинени от неясни кариерни перспективи.
Интересното е, че някои хора дори започват да се консултират с изкуствен интелект относно емоционалното си състояние и житейските си решения. Експертите предупреждават за потенциалните опасности от подобни консултации, тъй като изкуственият интелект все още не е в състояние да вземе предвид емоционалните тънкости и уникалните характеристики на личността на човек. В резултат на това рискът от вземане на грешни решения въз основа на съвети от изкуствен интелект се превръща в реална заплаха за психичното здраве.
Съвети от психолози и кариерни консултанти
Развийте меки умения : научете се да работите в екип, развийте емоционална интелигентност, критично мислене и адаптивност.
Постоянно усъвършенствайте уменията си и овладейте свързани професии, за да бъдете търсени в бързо променящия се свят.
Създайте си финансова предпазна мрежа , за да избегнете паника, ако внезапно загубите работата си.
Фокусирайте се върху професията, а не върху конкретна специалност . Изберете области, които ще ви позволят гъвкаво преструктуриране.
Посещавайте редовно психолог, ако изпитвате признаци на тревожност, не пренебрегвайте емоционалното си състояние и не разчитайте на съвети от изкуствен интелект за проблеми с психичното здраве.
Бъдещето идва по-бързо, отколкото можем да свикнем с него. Но ако сме готови да се адаптираме и да развиваме уменията си, промяната може да ни отвори нови перспективи и възможности.