Магнитните бури могат да накарат много хора да се чувстват зле и да работят по-неефективно. Учените редовно предупреждават за повишаване на геомагнитната активност и дават съвети как да се намали въздействието на магнитните бури върху организма.
Прогноза за магнитна буря
Според прогнозите, от 27 до 30 юни се очакват слаби магнитни бури (ниво G1-Kp4), които могат да окажат умерено въздействие върху човешкото здраве.
27 юни, петък – очаква се умерена магнитна буря (K-индекс 4), която може да причини неразположение.
28 юни, събота – умерена магнитна буря (K-индекс 4)
29 юни, неделя – умерена магнитна буря (K-индекс 4)
30 юни, понеделник – умерена магнитна буря, през втората половина активността ще намалее до слаба (от К-индекс 4 до К-индекс 3)
Какво е магнитна буря
Магнитната буря е смущение в магнитното поле на Земята, причинено от слънчеви изригвания и емисии на заредени частици. Те деформират магнитосферата, което може да се усети по въздействието върху здравето и оборудването. Продължителност – от няколко часа до няколко дни.
Как магнитната буря влияе на човек?
Колебанията в магнитното поле на Земята не се усещат от хората, но те осезаемо влияят на биоритмите. А това води до влошаване на благосъстоянието.
Най-чувствителни към магнитните колебания са: хора с хронични заболявания, метеочувствителни хора, бременни жени, възрастни хора и малки деца.
Симптоми:
Главоболие
Мигрена
Виене на свят
Мъгла в главата
Намалена концентрация и внимание
Скокове на кръвното налягане
Ускорен пулс или неравномерен пулс
Гадене
Шум в ушите
Тежка сънливост през деня, безсъние през нощта
Намалена производителност
Болки в крайниците
Повишена тревожност
Панически настроения
Апатия
Промени в настроението
Раздразнителност
Агресия
Обостряне на хронични заболявания
Как да защитите тялото си и да намалите въздействието
Невъзможно е напълно да се избегне влиянието на магнитните бури, но има общи препоръки от лекарите, които помагат за намаляване на негативното въздействие върху организма.
Сън
Придържайте се към строг график и се старайте да спите поне 7-9 часа на ден. Най-добре е да заспите преди 23:00 часа и да се събудите преди 08:00 часа. Ако се чувствате зле през деня, направете си почивка за 1-2 часа.
Хранене
За добро здраве храненето трябва да е балансирано, питателно, с изобилие от зеленчуци, плодове, продукти с витамини и минерали. Но трябва да се избягват големи количества кафе, алкохол, енергийни напитки, мазни и нездравословни храни.
Воден баланс
Пийте достатъчно обикновена чиста вода. Експертите препоръчват 1,5-2 литра на ден.
Дейност
Сутрешни упражнения, тренировки във фитнеса, джогинг, плуване в басейн – опитайте се да не претоварвате тялото си в такива дни. Но физическата активност е необходима.
Свеж въздух
Проветрявайте стаята два пъти на ден – сутрин и вечер. Непременно отделете време за разходка – в парк, гора, площад. Ако имате възможност да сте извън града – прекарайте време сред природата.
Стрес
Контролирайте нивото си на стрес, избягвайте кавги и разправии. Не се натоварвайте емоционално. Използвайте различни техники: дихателни упражнения, релаксация, медитация, йога. Ограничете гледането на новини, шокиращо съдържание, социални мрежи, особено 1-2 часа преди лягане.
Следете благосъстоянието си
Бъдете внимателни към здравето си и здравето на вашите близки. В случай на хронични заболявания, дръжте под ръка необходимите лекарства. Ако здравето ви се влоши, потърсете помощ от лекари.