Възрастта се отразява не само на тялото, но и на психиката. Хората стават по-чувствителни и тревожни. Ето защо понякога за възрастните деца е трудно да общуват със застаряващите родители. Колкото и трудно да приемете промените в поведението им, преди да кажете нещо грубо, запомнете тези фрази за спиране.
„Ако не беше ти, отдавна щях да постигна успех.“ Време е да оставите оплакванията на децата срещу родителите им за разговори с психолог. Сега родителите не могат да променят миналото. Да, и вие сте възрастен, който е отговорен за собствения си живот.
Ти съсипа живота ми. Такава фраза няма да даде нищо друго освен вина на събеседника.
„Оставете ме да направя всичко сам.“ Пълното поемане на всички отговорности на родителите означава лишаването им от независимост и автономия. Няма нужда допълнително да провокирате у тях чувство на безпомощност.
„Отново говориш за погребението.“ Възрастните хора често мислят какво ще се случи, след като починат. Опитайте се колкото е възможно повече да не игнорирате подобни разговори.
„Нищо не ми трябва“. Възрастните родители също искат да се грижат за вас и да ви угодят. Не бързайте да отказвате подаръци, дори и да е нещо ненужно.
„Защо ти трябва да правиш това? По-добре си почини.“ За възрастните е важно да имат какво да правят и да поддържат социални връзки. Така че не трябва да разубеждавате родителите да отидат в страната, ако харесват тази дейност.
„Как можа да забравиш?“. С възрастта зрението, паметта и скоростта на реакцията започват да страдат. Вашите родители също се тревожат за това. Не бива да ги мушкате отново с това – проявете търпение и уважение към възрастта им.
„Имам твърде много работа“. Пенсионерите имат повече свободно време от работещите си деца. Но все пак се опитайте да отделите време за общуване със семейството си.
„Мога и без съвета ти.“ Възрастните хора имат съвсем различни представи за етика, граници и т.н. Техният съвет обаче не бива да се пренебрегва веднага. Поне просто ги слушайте, дори и да нямате намерение да ги следвате.