В горещото лято климатикът несъмнено е едно от най-желаните изобретения на цивилизацията. Той дава прохлада и спасява от знойната жега у дома, в офиса, в колата или търговските центрове.
Невидим враг във въздуха ви
Една от най-големите и най-малко очевидни опасности на климатиците е в техните филтри и дренажни системи. Ако тези компоненти не се почистват и поддържат редовно, те се превръщат в идеална среда за:
Бактерии и вируси
Бактерии, гъбички и вируси активно се размножават в топлата и влажна атмосфера, която се образува вътре в климатика. Особено опасна е легионела – бактерията, която причинява легионелоза (т.нар. „болест на легионерите“). Това е тежко белодробно заболяване, което може да бъде фатално, особено за хора с отслабен имунитет, възрастни хора и деца. Мокрите филтри и тави за събиране на кондензат са развъдник на тези бактерии.
Мухъл и гъбички
Спорите на мухъла лесно се разпространяват по въздух и се отлагат върху влажни повърхности вътре в климатика. Вдишването на спори на мухъл може да причини алергични реакции (кашлица, кихане, запушен нос, сърбеж в очите), обостряне на астма и други респираторни заболявания.
Алергени
Филтрите на климатика могат да натрупват полени, прах, пърхот от домашни любимци и други алергени. Ако филтрите не се почистват, тези алергени се разпръскват отново в помещението, влошавайки състоянието на страдащите от алергии и астматици.
Рязка промяна в температурата
Друг често срещан проблем е прекомерното охлаждане на помещението и рязък спад на температурата при излизане от него на топло. Такъв спад може да бъде причинен от:
Настинки
Дори през лятото. Преохлаждането на гърлото, назофаринкса, гърба и ставите води до развитие на остри респираторни вирусни инфекции, тонзилит, фарингит, миозит (възпаление на мускулите) и дори радикулит.
Съдов спазъм на кръвоносните съдове
Рязката промяна в температурата може да причини съдов спазъм, което е особено опасно за хора със сърдечно-съдови заболявания и хипертония.
Проблеми с дишането
Сухият въздух от климатика може да раздразни лигавиците на дихателните пътища, причинявайки сухота в гърлото, кашлица, а също така изостря симптомите на хронични респираторни заболявания като астма и бронхит.
Сух въздух и неговите последици
Климатикът не само охлажда, но и изсушава въздуха . Това може да доведе до:
Сухота на лигавиците
Сухота в очите (синдром на сухото око), носа и гърлото са често срещани оплаквания. Това е не само неприятно, но и намалява естествената защитна бариера на лигавиците, което ги прави по-уязвими към инфекции.
Проблеми с кожата
Дехидратация на кожата, лющене, обостряне на дерматит и екзема.
Влошаване на здравето
Общо чувство на дискомфорт, главоболие, умора.
Как да сведем до минимум рисковете и да използваме климатика безопасно?
Редовна поддръжка и почистване на филтрите
Това е най-важното правило! Филтрите трябва да се почистват на всеки 2-4 седмици (в зависимост от интензивността на употреба), а професионално обслужване трябва да се извършва поне веднъж годишно (за предпочитане преди началото на сезона). Това предотвратява развитието на бактерии, мухъл и натрупването на алергени.
Не понижавайте температурата твърде много
Оптималната температурна разлика между стаята и улицата не трябва да е повече от 5-7°C. Препоръчителната комфортна температура в стаята е 22-25°C.
Избягвайте директен въздушен поток: Избягвайте да седите или да спите директно под струя студен въздух. Насочете жалузите на климатика нагоре или настрани, за да разпределите въздуха равномерно.
Проветрете стаята
Дори ако климатикът работи, проветрявайте редовно помещението, за да осигурите приток на свеж въздух.
Овлажнявайте въздуха
Използвайте домашен овлажнител или поставете контейнери с вода, за да компенсирате сухотата, причинена от климатика.
Пийте повече вода
Поддържайте водния баланс на тялото си, особено в горещо време и когато климатикът е включен, за да избегнете дехидратация на лигавиците.
Адаптирайте се постепенно
Ако преминавате от горещо място в много студена стая, дайте на тялото си малко време да се адаптира. Не влизайте директно в директна струя.
Специално внимание към децата и възрастните хора
Телата им са по-чувствителни към температурни промени и сух въздух.