Има мнение, че седмата година след брака е най-трудна. Но според семейните психолози най-трудната година е първата.
Но защо е толкова трудно? Да кажем, че за тези, които вече са живели заедно няколко години, преди да формализират връзката, това е по-лесно.
За тези, които имат кратка връзка и които са заживели заедно след сватбата, нещата са различни: те трябва да споделят стаи, да уважават ритъма на другия и да споделят отговорности. Ако има еуфория преди сватбата, то след сватбата често се случва стресът, безпокойството и други негативни емоции да вземат връх, рискувайки веднага да застрашат връзката.
Първата година от брака, как да преодолеем препятствията: полезни съвети
Психолозите съветват да заживеете заедно поне година преди сватбата, за да видите дали наистина съществуват основите за щастлив брак.
Всъщност понякога не е достатъчно просто да обичате другия човек; в действие влизат други механизми: от способността да споделяте пространството до взаимното зачитане на времето и разпределянето на задачите. Затова, преди да си кажете съдбовното „да“, съветът е да опитате да заживеете заедно.
Комуникация
Това е основата на една здрава и щастлива връзка. Трябва да се научим да общуваме помежду си, без страх, всеки от нас е индивидуален, всеки има различни нужди и изисквания. Ако не ги кажем на човека, с когото искаме да прекараме остатъка от живота си, с кого да го направим?
Здравият и щастлив брак е между двама души, които са свободни да бъдат себе си и не са принудени да носят маски, за да угодят на другия.
Баланс
За да оцелеете през първата година от брака, трябва да намерите баланс. Преди брака вече сте имали живот на семейство, работа и приятели, преди вашият съпруг да се появи.
Въпреки че тази нова връзка има предимство пред другите, тя не може да процъфтява за сметка на други аспекти от живота ви. Ето защо преминаването през първата година от брака е толкова важно. постигането на правилния баланс е нещо, което изисква много зрялост и търпение.
Очаквания
Очакванията са в основата на нещастието. Няма смисъл да се надявате, животът трябва да се живее ден за ден. В психологията това се нарича идеализация.
Идеализацията в психоаналитичната концепция е защитен механизъм на психиката, който се състои в преувеличаване на достойнствата на друг човек и омаловажаване на неговите недостатъци.
В идеализацията няма място за истинска среща – среща с реален човек, с всичките му недостатъци и уязвимости.
Разочарованието е една от най-лошите заплахи. Изживява се, когато имиджът на партньор е разрушен в очите ми. Подобно е на чувството на негодувание, защото в очарованието има очаквания от партньора, който несъзнателно е надарен с отговорността да се съобрази с измисления образ.
И тогава започва бомбардирането на партньора с обвинения – за това, че се оказа не това, което исках да бъде.
Израстването и движението към любовта се случва, когато човек разбере, че любовта не може да бъде поискана или спечелена, тя може само да бъде дадена и получена.
Секс
Често се случва след брака сексът да стане почти навик, задължение.
Синхронизирайте сексуалните си нужди. Да знаете от какво се нуждае партньорът ви е важно през първата година от брака. Неудовлетворителният сексуален живот през първата година от брака може да доведе до загуба на интерес към секса и за двамата партньори.
Говорете един с друг за вашите сексуални нужди и очаквания и се опитайте да намерите общ език. Бъдете състрадателни и мили в подхода си.
Пари
Управлението на парите е една от водещите причини за развод, така че е важно да се научите как да управлявате разходите заедно от самото начало. Планирането е от съществено значение, ако не искате да доведе до конфликти, спорове и раздяла поради икономически проблеми.
Винаги трябва да бъдете честни с партньора си, да не криете колко печелите или да разкривате неочаквани разходи.
Обсъдете честно финансовото си състояние. Финансовият стрес може да причини хаос на връзките, особено в началните им етапи.
Прегледайте заедно сметките си и анализирайте активите си във връзка с разходите на домакинството.
Ако чувствате, че съпругът ви харчи твърде много пари, не започвайте да крещите и да обвинявате. Повдигнете проблема, като посочите, че сте надхвърлили бюджета този месец и че бихте искали да намерите начини да се върнете към бюджета.