Според Организацията на Обединените нации по прехрана и земеделие, 129 милиона хектара гори, площ почти еквивалентна по размер на Южна Африка, са били загубени от Земята завинаги от 1990 г. насам поради обезлесяването. Всяка година се губи площ, приблизително колкото страната на Панама.
С около 15 процента от всички емисии на парникови газове идват от обезлесяването и безброй видове растения и животни губят местообитанията си всеки ден.
Това са абсолютно опустошителни цифри за здравето на нашата планета и този темп на унищожаване на естествени местообитания просто не може да бъде допуснат да продължи.
Но какво да правим в лицето на такава масивна екологична касапница? Това може да накара индивида да се почувства малък и безпомощен, докато обмисляме въздействието, което всъщност можем да окажем. Дали нещо, което правим, ще направи и най-малката разлика? Бразилският фотограф Sebastião Salgado и съпругата му Lélia Deluiz Wanick Salgado решиха да покажат какво може да направи малка група от страстни, отдадени хора, като обърнат обезлесяването с главата надолу и започнат процеса на повторно залесяване.
Защото наистина майката природа е издръжлива душа, която винаги ще намери начин да се възстанови, при подходящи условия.
Салгадо е известна фигура, спечелил е почти всички големи награди във фотожурналистиката и е издал повече от половин дузина книги. През 90-те години на миналия век, изтощен физически и емоционално след документирането на ужасяващото варварство на геноцида в Руанда, той се завръща у дома в родния си район Бразилия, който някога е бил покрит с буйна тропическа гора. Той беше шокиран и съсипан, когато установи, че районът вече е лишен от горски дървета и диви животни, но съпругата му Лелия вярваше, че може да бъде възстановен до предишния си блясък.
„Земята беше толкова болна, колкото и аз – всичко беше унищожено“, каза Салгадо в The Guardian през 2015 г.
„Само около 0,5% от земята беше покрита с дървета. Тогава жена ми имаше страхотна идея да засади отново тази гора. И когато започнахме да правим това, тогава всички насекоми, птици и риби се върнаха и благодарение на това нарастване на дърветата аз също се родих отново – това беше най-важният момент.“
Заедно Sebastião и Lélia основават Instituto Terra, малка организация, която оттогава е засадила 4 милиона фиданки и е върнала гората от мъртвите.
„Може би имаме решение“, каза Салгадо. „Има едно същество, което може да трансформира CO2 в кислород, което е дървото. Трябва да започнем масово засаждане на дървета. Нуждаете се от гора с местни дървета и трябва да съберете семената в същия регион, в който ги засаждате или змиите, и термитите няма да дойдат. И ако засадите гори, които не принадлежат, популацията на животните няма да расте и гората ще мълчи.
И така, след като се полагат изключителни грижи, за да се гарантира, че всичко засадено е местно за земята, районът процъфтява забележително през следващите 20 години. Дивата природа се е завърнала, където цари гробна тишина, сега има какофония от птичи зов и жужащи насекоми.
Общо около 172 вида птици са се завърнали, както и 33 вида бозайници, 293 вида растения, 15 вида влечуги и 15 вида земноводни, цяла екосистема, възстановена от нулата.
Проектът вдъхнови милиони, като даде конкретен пример за положителни екологични действия и показа колко бързо околната среда може да се възстанови с правилните нагласи.
„Трябва да се вслушаме в думите на хората на земята“, обясни Салгадо. „Природата е земята и други същества и ако нямаме някакво духовно завръщане на нашата планета, страхувам се, че ще бъдем компрометирани.“