Казват, че животът е като зебра – първо черна ивица, после бяла, после пак черна и после пак бяла. Ежедневно ни се налага да се справяме с различни задачи, които понякога се оказват по силите ни, а понякога напълно пропиляват нашия безценен ресурс, карайки ни сериозно да се тревожим какво ще последва. Както и да е, ние всички се опитваме да живеем в хармония със себе си, да търсим смисъла на живота и да не забравяме за морала.
Всеки ден сме изправени пред избор: как да живеем следващите 24 часа. Ако не знаете как и къде да се движите, опитайте се да не се напрягате, а просто забавете и си поемете дъх. 89-годишният японски психотерапевт и психиатър Накамура Цунеко казва, че само като приемете вътрешното си състояние и си позволите да бъдете несъвършени, можете да достигнете до наистина невероятна траектория, която определено ще ви отведе до успех.
Цунеко, който премина през войната и посвети почти 70 години на професията си, написа книгата „Спокойно сърце“ с простите истини на живота, които светът веднага нарече „прегръщане на мъдростта“. Събрахме пет от най-мощните инструкции, които ще ви помогнат да намерите спокойствие, ще ви научат как да се справяте с безпокойството и ще ви позволят да направите крачка към щастлив живот.
5 заповеди на японски психотерапевт, които ще ви научат да живеете щастливо
Спокойно, само спокойно
Безпокойството отдавна е нормално състояние за много от нас. В главата ви постоянно се въртят огромен брой мисли, които буквално не ви позволяват да „натиснете пауза“, за да спрете този безкраен поток. Напротив, започваме да се укоряваме още повече, повтаряйки от време на време, че цялата свършена работа е била напразно и като цяло като човек съм доста слаб и неспособен на нищо. След тези спекулации нашият жизнен механизъм се рестартира, започвайки да работи в пъти по-лошо и е почти невъзможно този процес да бъде спрян с времето.
“Не замръзвайте в тъга, опитайте се да живеете спокойно и премерено, поддържайте контакт с хората – смятам, че това е най-важното… Това отношение е достатъчно: „Не се получава много добре, но няма страшно, ние” ще се движим бавно ”, отбелязва психиатърът и добавя: „ Ако ние активно правим нещо, опитвайки се да подредим собствените си неотложни дела или делата на близките си, всички странични притеснения изчезват някъде… Ето защо, ако мислите също много за нещо, опитайте се да поемете това, от което се нуждаете направете първо сега.“
Работа за самообслужване
Ако работните задачи отнемат много от енергията ви, тогава признайте този факт и се опитайте да създадете баланс в живота си, доколкото е възможно. Глупаво е да отричате, че работите единствено за собственото си удоволствие. Разбира се, всички помним думите на Конфуций, който заключава: „Намерете си работа, в която да се влюбите, и никога повече няма да ви се налага да работите нито един ден в живота си.“ Но все пак си признайте, че спазвате графика, за да имате какво да ядете.
„Това е отправната точка за всички нас. Лично израстване, цел в живота – можем бавно да мислим за това, след като сме в състояние да се изхранваме или дори да постигнем някакъв вид доход. Животът е дълъг. Тези, които сега печелят достатъчно, за да се грижат за себе си, вече се справят добре… По един или друг начин да работиш, за да живееш, изобщо не е срамно… “, заключава Накамура Цунеко.
Освен това се научете да не мислите за работа в свободното си време. Ако посветите извънработните си часове на мислене за предстоящи проекти и упрекване на себе си, че в един или друг момент е трябвало да постъпите различно, тогава можете бързо да се сбогувате със спокойствието, което не е толкова лесна задача постигам.
Не мислете за успеха
Звучи странно, но доста продуктивно. Терапевтът обяснява, че ако постоянно мислим как да постигнем тази или онази цел, която ще ни позволи да направим още една стъпка към успеха, тогава изненадващо разочарованието може да бъде точно зад ъгъла. Един мъдър психиатър твърди, че колкото по-малко разчитате на късмета, толкова по-бързо можете да получите щастлив шанс, който ще ви позволи да отворите вратата, зад която ще бъде скрито вашето щастие.
„Ако не се надявате и не желаете, тогава ще се появят нови възможности и правилният път. Ако съдбата ви тласка, отдайте се на течението… Въз основа на моя опит мога да кажа, че когато дойде добър поток, тогава, колкото и да е странно, нашата среда често ни тласка в правилната посока “, заключава психотерапевтът.
Без свободно време
За да не се пълни главата ви с мисли, които често водят до ужасно самобичуване. Въз основа на дългогодишния си опит Накамура Цунеко стигна до извода, че понякога трябва да се претоварите с допълнителна работа, за да не се закачите за безпокойство и да не се тревожите за всичко. Психологът насърчава всеки от нас да намери занимание, което ще му помогне да прекара времето си приятно, но в същото време ще донесе ползи и ще остави след себе си приятни емоции.
„Ако ви харесва да излизате с други хора, опитайте се да го правите по-често. Разширете социалния си кръг, опознайте света от нови страни, потърсете ярки впечатления и тогава спомените, които ви измъчват, постепенно ще избледнеят в сенките. Най-доброто лекарство тук е времето. Няма незабавен ефект, но лекува постепенно “, обяснява Цунеко.
Не се фокусирайте върху щастието
Излишните философски размисли и постоянните опити да се докоснете до щастието най-често носят само разочарование, като същевременно губите безценния си ресурс. Накамура ни призовава да сложим край на безкрайните дискусии по темата „щастливи – нещастни“, тъй като често всички те се основават на сравнение с другите, което е много несправедливо и, както показва практиката, доста болезнено за нашата психика.
„Думите „трябва да бъде така“ са като ненужен багаж. И е по-добре да изхвърлите ненужния багаж възможно най-скоро, в противен случай съществува риск да спрете да се движите напълно под товара му. Ако постоянно се обръщате назад към другите и се сравнявате с тях, тежестта в душата ви ще расте, както и стресът ви “, обобщава психиатърът.