Гел-лакът завладя козметичната индустрия преди повече от 10 години.
Тогава стана възможно да се разхождаме с трайно покритие и да го подновяваме веднъж на две седмици, без да се страхуваме, че ще го надраскаме от някое движение. В един миг новата тенденция беше високо оценена както от салоните за красота, така и от представителките на нежния пол по целия свят.
Десетилетие по-късно ситуацията не се е променила: една от най-популярните козметични услуги все още е маникюрът с гел покритие.
През последните години обаче както здравните организации, така и широката общественост започнаха да се замислят по-често за състава на различните материали и последиците от тяхната употреба. Гел лакът не прави изключение.
Въздействие
Независимо от конкретната използвана лампа, процесът на фиксиране на гел маникюр включва многократно излагане на ултравиолетови лъчи върху нокътната плочка и кожата на ръцете. То причинява стареене на кожата и увреждане на ДНК, което от своя страна може да предизвика развитие на рак. Според експерти и изследователи от бранша днес не съществува напълно безопасна лампа.
В този случай е важно да се осъзнае, че ние постоянно взаимодействаме с радиацията. Например, карате кола през снежната зима, но слънчевите лъчи попадат върху ръцете ви през стъклото.
„Колкото по-малко ултравиолетови лъчи попадат върху ръцете ви, толкова по-добре. Проучванията показват, че канцерогенният риск е нисък, но той съществува“, отбелязва дерматологът Шаяна Ранасингхе.
Състав
Гел лакът за нокти съдържа различни химикали, които не са от най-благоприятните за ръцете ви. Някои материали съдържат токсични акрилат и метакрилат, които предизвикват алергични реакции с всички произтичащи от това неприятни последици.
Оттегляне
Ноктите могат да бъдат увредени от невнимателно отстраняване на покритието: по правило, ако го правите небрежно и редовно, нокътната плочка започва да се разслоява, става твърде чувствителна и по самите нокти се появяват бели точки.
Така че, според наличните към момента резултати от профилни изследвания, гел-лакът не може да се нарече най-безопасния тип лак. Това се дължи както на състава на материалите, използвани при тази процедура, така и на механизма на тяхното фиксиране върху ноктите. За да се избегне дискомфортът, експертите препоръчват да се спазват редица правила.
Препоръки
Дерматолозите съветват да оставите ноктите без лак поне 1-2 седмици преди следващото нанасяне на гел-лак.
Друг съвет на експертите е да се нанася продукт със SPF преди да отидете на маникюр.
Тази предпазна мярка ще ви позволи да се наслаждавате спокойно на маникюра си, тъй като ще предпази кожата на ръцете ви, макар и от малко, но все пак въздействие на ултравиолетовата радиация.
След самата процедура няма да е излишно да хидратирате добре ръцете си, включително кожичките и нокътната плочка. Парафиновите вани са отличен начин да направите това.