В интервю за Българската телеграфна агенция, председателят на Националния статистически институт доцент доктор Атанас Атанасов сподели, че данните през последните години показват ръст в доходите, както и на цените, като доходите растат с по-висок темп в сравнение със средноевропейските. Данните, които са излезнали миналата седмица за фактическото индивидуално потребление сочат, че страната ни се оттласка от своето последно място в ЕС и че е задминала Унгария и се изравнява с Естония. Към момента сме на 74% от средноевропейското потребление.
Доцент доктор Атанас Атанасов споделя, че ако се погледнат данните от най-старото изследване провеждано от НСИ за потребление на домакинства, доходи и разходи и се вземат например разходите за храната като дял от общите разходи, може да се направи сравнение. По негови думи това е добър показател за покупателната стойност на българите, тъй като разходите за храна са най-неизбежни и най-необходими. И съответно този дял колкото по-малко заема от общите ни разходи, то толкова повече пари остават за други неща като пример развлечения, транспорт, жилище, екскурзии и други.
Председателят се въздържа да даде прогнози за инфлацията в страната ни до края на тази година, само изтъкна, че същата е един много динамичен показател и сложен за изчисление. Доцент доктор Атанасов изрази надежда, че няма да има спекула преди влизането на страната ни в Еврозоната, което по негови думи, е единствената опасност в българските условия.
Според неговите думи, инфлацията ще бъде повлияна от повишената цена на електроенергията, която ще влезе в сила от 1 юли тази година, но също така зависи и от много други условия и цени. Като такива посочи несигурната международна обстановка в Близкия изток. Именно заради това не може да се предвиди как ще се движи цената на петрола, който ако се повиши, следва да увлече след себе си всички други цени.
Данните показват, че през 2025 година българите харчат повече пари за пътувания.
Във връзка с темата за изчислението на регионалната инфлация, доцент доктор Атанасов изрази своята надежда до края на 2025 година да бъдат сключени достатъчно споразумения с големите търговски вериги.