Избран без да знае, елиминиран без право на отговор. Така започва историята на аниматора Велислав Казаков*, чийто опит с Националния филмов център хвърля сянка на съмнение върху прозрачността на процедурите за сформиране на комисиите, които разпределят милиони левове държавно финансиране в киното. Според информация на Mediapool случаят му далеч не е изолиран – и повдига въпроса: дали жребият е игра на късмет, или на предварително подредени карти?
На 1 юли 2024 г. в сградата на Националния филмов център (НФЦ) се тегли жребий за определяне на художествените комисии за игрално, документално и анимационно кино. Всичко звучи редовно — докато не става ясно, че някои от „изтеглените“ дори не подозират, че са избрани, а по-късно и отпаднали. Казаков е изтеглен като титуляр в групата на режисьорите при сформирането на художествената комисия по анимационно кино. По късно името му е изключено от списъка, защото не е потвърдил, че ще участва. Казаков обаче не е получавал дори ред уведомление за това, че е избран.
„Оказва се, че някои са били уведомени, а други – не. Има едноседмичен срок да се отговори дали си съгласен, или не. По този начин редица колеги сме де факто елиминирани, тъй като не сме отговорили на нещо, което не сме получили“, каза Казаков в интервю за Mediapool.
Аниматорът вижда протокола от жребия на сайта на НФЦ месец след провеждането на процедурата и около три седмици след като времето за потвърждение е изтекло.
„Аз съм изтеглен като титуляр във втората група режисьори, но не съм получил мейл за това. Ако не бях видял случайно този протокол, дори и по късно, нямаше никога да знам, че името ми е изтеглено, нямаше и да разбера изобщо за нередностите. Просто като видях моето име там и чаках да получа някакво съобщение от филмовия център, но такова така и не се получи“, обясни аниматорът.
Как се избират членовете на Националната художествена комисия в трите ѝ състава (по игрално, документално и анимационно кино)?
С жребий се изтеглят имена от регистъра на експертите по игрално, документално и анимационно кино. Всички, чиито имена са изтеглени, се уведомяват по електронната поща. Те имат срок от една седмица да отговорят дали са съгласни да се включат в комисията, а ако не отговорят в срока или откажат, имената им отпадат при по-нататъшния подбор.
В комисията по анимационно кино влизат 7 членове – двама режисьори, двама продуценти, двама художник-постановчици и един сценарист. Процедурата по техния избор се извършва от експерт в присъствието на изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Национален филмов център“, експерти и адвокат. При избирането присъстват и наблюдатели, които са подали заявление, за да наблюдават процедурата. Всичко се заснема на видео, а протокол от жребия се публикува на сайта на НФЦ.
Комисията се назначава за срок от 6 месеца. Нейната работа е да оценява заявените проекти за филми. Онези, които получат най-много точки, се одобряват за държавна субсидия и така, докато не се изчерпат средствата за сесията на комисията – около 1 500 000 лв.
Нередностите
Случаят на Казаков не е единичен. Собственото му проучване по въпроса показва, че художникът-постановчик Мира Янкова и продуцентът Нели Гашарова – изтеглени титуляри – също не са били уведомени.
„Попитах колеги, изтеглени с жребий за Комисията за анимационно кино, и се оказа, че и те не знаят нищо за това. Ровиха си в пощата, не откриха нищо. Не са получавали съобщение от НФЦ, както е обичайната практика“, обясни Казаков.
Така списъкът с „невидимите“ участници нараства с иментата на Пенчо Кунчев, Димитър Димитров, Настимир Цачев, Ася Кованова, Иван Богданов и Надежда Славова.
„Става ясно, че едни колеги са били надлежно информирани, а други – изцяло пропуснати. Ако всичко това не е случайна грешка, прилича на манипулация за нагласяване състава на комисията“, смята Казаков.
Грешките не спират дотук. Казаков може да не е информиран, че е изтеглен чрез жребий за член на комисията, за която действително е избран, но получава друго писмо от НФЦ:
„Получих мейл с имената за сериали, където изобщо не фигурирам. Андриана (секретарката на комисията по сериали) после се извини, че ми го е пратила по погрешка“, твърди той.
Името на Калина Вутова пък се среща два пъти в публикувания от жребия протокол за режисьори: под №2 и №10.
„Как така, по колко пъти едно и също име се поставя за теглене в една група? Представете си теглене на тираж Тото 6 от 49, и от 6-те числа – две еднакви? Колко интересно!“, коментира аниматорът.
Сред списъка с резервните членове в групата на режисьорите присъства името на Владимир Шомов. То обаче изобщо не следва да е в кутията, тъй като Шомов е изтеглен на предишния жребий, и е в действаща по това време комисия, а процедурните правила гласят, че предварително от списъка се изключват експертите, участвали в предходния мандат на съответната комисия.
„Експерт не може да участва в състава на една и съща национална художествена комисия в два последователни мандата“, се посочва и в интернет страницата на Националния филмов център.
Въпроси без отговор
Казаков пише писмо до изпълнителния директор на НФЦ Петър Тодоров, с копие до министъра на културата. В него той моли да му бъде обяснено защо се е получило така, и как точно се тегли този жребий.
„Петър Тодоров веднага ме покани на среща. Не знаел как така се е получило, очевидно нещо не е наред, водели разследване. Накрая ми благодари за бдителността“, разказа аниматорът.
Месеци по-късно той изпраща второ писмо до Тодоров, в което настоява да получи отговор на въпросите си.
Отговорът на Тодоров:
По отношение на поставените от Вас въпроси, Ви информирам, че след вътрешна проверка по случая, е установено, че до всички изтеглени в рамките на проведения през м. юли 2024 г. жребий експерт (титуляри и резервни членове) са изпратени и-мейли за потвърждение от тяхна страна дали искат или не да участват в състава на комисията. Непредставянето на писмено съгласие в 7-дневен срок от уведомлението по мейл, се счита за отказ от участие в комисията.
Съставът на комисията се сформира от експертите, чиито имена са изтеглени първи. Останалите експерти са резервни членове, от които в низходящ ред се попълва съответната квота от състава на комисията – при отказ или отвод на първоначално определените членове.
В случая, регламентираната в ППЗФИ процедура е спазена, като информация за изпратените както на Вас, така и на останалите членове от комисията и-мейли е налична в ИА „НФЦ“ и може да Ви бъде предоставена при отправено изрично искане по ЗДОИ в тази насока.
Отделно това, моля да имате предвид, че несвоевременното предоставяне на информацията се дължи на изключителната натовареност и служебни ангажименти и в никакъв случай не е свързана със злоупотреби.
На разположение съм за допълнителна информация, пишат от медияпул.бг.
В последващата комуникация между двамата, изпратена до Mediapool, Казаков моли да му бъде изпратен въпросният имейл заедно с адресите, на които е изпратен. Аниматорът иска и достъп до видеозаписа на процедурата по тегленето на жребия от 01.07.2024 г.
Изпълнителният директор на Националния филмов център обаче го насочва към механизмите на Закона за достъп до обществена информация. Казаков изпраща заявление, а срокът, в който институцията следва да му предостави отговор според закона е 14 работни дни.
„След като чаках две седмици за отговор на заявлението ми за достъп до информация. Изпратих следващо писмо до директора. На следващият ден дойде отговор от адвоката на ИА „Национален филмов център“ с решение за отказ, защото не съм написал трите си имена“, разказа Казаков.
Аниматорът не се отказва и на 14 април изпраща ново заявление с коректно попълнени лични данни, а срокът за отговор отново тече.
„Ако е грешка, кажете ни, кажете каква грешка е станала. Щяхме да забравим отдавна за случилото се, мълчанието прави ситуацията по-подозрителна“, смята той.
Продължението
Междувременно през септември е назначена художествената комисия, която действа до февруари 2025 г.
„Нямам нищо против когото и да е в тази комисия, но има нещо смущаващо нередно, може би и криминално, в начина, по който е съставена. Тази комисия изглежда да е порочно подредена, предстои да видим и за кои „клиенти“? А всеки недоволен от оценката за проекта си може да има аргумент за оспорване“, отбеляза Казаков.
Тази година жребият е изтеглен на 10.02.2025 г. и заповедта за назначение на комисията е от 12.03.2025 г.
„Този път ме уведомиха, съгласих се да участвам в комисия, и даже съм назначен!“, коментира аниматорът
В момент, когато доверието в институциите в културния сектор е крехко, случаят с „невидимия жребий“ поражда въпроси, които не са просто технически. Те са принципни. И не засягат само конкретна комисия, а целия процес по взимане на решения в едно от най-важните звена на българското кино.
* Велислав Казаков е български аниматор, режисьор и художник-постановчик. Казаков е носител на множество престижни награди в областта на анимационното и късометражното кино. През 1983 година Казаков създава легендарния анимационен филм „Куку“, вдъхновил създателите на телевизионното предаване „Ку-Ку“.