През май идва истинска топлина, земята постепенно се затопля и с това започва най-интензивният сезон за летните жители. Не бива обаче да бързате с всичко наведнъж: някои действия могат да навредят на бъдещата реколта.
Пренебрегване на сеитбообращението
Много градинари засаждат едни и същи култури в едни и същи лехи всяка година. Това води до натрупване на токсични емисии в почвата, което потиска растежа на растенията.
Освен това, броят на вредителите и болестите, специфични за определено семейство, се увеличава. За да избегнете проблеми, трябва да редувате растенията в лехите всяка година и да практикувате сеитбообращение.
Незащита на градината от вредители и болести
Някои застъпници на биологичното земеделие избягват изцяло третирането на растенията. Но в повечето райони градината е болна и страда от насекоми. Без основна защита дърветата отслабват и реколтата намалява. През май, повторното третиране след цъфтежа трябва да се извърши със специални средства, следвайки инструкциите.
Третиране на градината по време на цъфтеж
Пръскането на дървета и храсти по време на цъфтеж е строго забранено. По това време пчелите са активни, които са основните опрашители на градината. Химикалите убиват насекоми, което води до намаляване на добивите. Третирането трябва да се извърши преди или след цъфтежа.
Удебеляване на културите в лехите
Поради ограниченото пространство в градината, някои хора се опитват да посеят повече семена на едно място. Но гъстото засаждане пречи на нормалното развитие на растенията. Те получават по-малко светлина, вода и хранителни вещества, което се отразява негативно на добива. Струва си да се придържате към препоръчителното разстояние между растенията.
Пролетна резитба на дървета и храсти през май
През май растенията вече активно текат сок, така че е твърде късно да ги подрязвате. Щетите заздравяват лошо и от раните дълго време изтича сок. Това създава условия за проникване на инфекции. Подрязването трябва да се извърши през март – преди появата на листата и пъпките.
Засаждане на разсад с голи корени
През май разсадът с отворена коренова система вече е процъфтял и е покрит с листа. Твърде късно е да ги засадите – трудно се вкореняват. По-добре е да се използват разсади в контейнери със затворена коренова система. Такива растения могат да се засаждат до есента.
Неправилно мулчиране
Мулчирането е полезно, но трябва да се прилага само след като почвата се е затоплила добре. В противен случай ще задържи студа и корените няма да се развият. Избягвайте поставянето на мулч върху плевели или използването на материали, които подкиселяват почвата. Например, дървени стърготини или борови иглички не трябва да се използват за култури, чувствителни към киселинност.
Засаждане на разсад без втвърдяване
Разсад, отглеждан у дома, не може да се засажда директно в градината. Тя не е свикнала с пряка слънчева светлина, вятър и температурни промени. Без подготовка младите растения могат да се разболеят или да умрат. Те трябва да се закалят – постепенно да се изнесат навън две седмици преди засаждането.