На 23 март православните християни почитат паметта на двама светци: Никон Сицилийски и Никон Киево-Печерски.
Никон Сицилийски живял през 3 век, роден в Неапол и бил езичник. Майка му била християнка и научила сина си да се моли, въпреки че самият той първоначално не изповядвал християнството. По време на битката, когато частта му беше в опасност, Никон се обърна към Бога с молитва.
Той обеща да се покръсти, ако остане жив, и след спасението си удържа на думата си. Отивайки на планината Ганос, той намери свещеник, покръсти се и стана монах. По-късно Никон бил ръкоположен за епископ и станал наставник на братята. Заедно с монасите той се премества в Сицилия, където основава манастир. По време на гоненията срещу християните Никон и неговите ученици загиват мъченически.
Друг светец, Никон Киево-Печерски , живял през 11 век и бил ученик на Антоний Печерски. Той постригал нови монаси, което предизвикало гнева на княз Изяслав, особено след постригането на близките му съратници. Поради това Никон беше принуден да напусне Киев и да се установи в Тмутаракан.
Там той основава манастир, но по-късно се връща в Киево-Печерската лавра. Монасите го избират за игумен и той изиграва важна роля за развитието на манастира. Никон починал в дълбока старост и бил погребан в Близките пещери.
Неделята Кръстопоклонна е наречена така заради почитането на Светия и Животворящ Кръст Господен. В събота вечерта кръстът, украсен с цветя, се изнася тържествено в храмовете, след което се извършва всенощно бдение. Вярващите се покланят на Кръста, по време на който се чуват думите: „ На Твоя кръст се покланяме, Владико, и славим Твоето свято възкресение“.
Реликвата остава в църквата до петък, поради което третата неделя и четвъртата седмица от Великия пост се наричат „кръстопоклонни“. Този период е установен, за да напомня за страданията на Христос и за духовно укрепване по време на поста.
Какво не трябва да се прави на 23 март
През този ден не трябва да се поддавате на изкушения и да следвате негативни мисли. Важно е да покажете решителност, сила на духа и вяра в собствените си способности. Не трябва да се съмнявате в правилността на действията си, за да не загубите вътрешния си баланс.
Този ден е подходящ за прочистване на дома и зареждането му с положителна енергия. За тази цел можете да използвате свещени предмети, свещи, светена вода или хвойна.
Трябва да се избягва преяждането и прекомерната консумация на кафе или алкохол . Такива напитки могат да изострят инстинктите, които вече са особено активни в този ден. Най-добре е да ядете и пиете умерено.
На църковния празник 23 март е важно да избягвате кавги, нецензурни думи, гордост, осъждане и завист. Църквата предупреждава срещу лъжата, мързела, алчността и загубата на надежда. В този ден трябва да бъдете мили и да не отказвате помощ на нуждаещите се.
Според общоприетото вярване днес не можете да напуснете къщата си в безпорядък – смята се, че мръсотията и прахът могат да отблъснат просперитета. Също така трябва да избягвате да държите пари на видно място, за да избегнете финансови затруднения.
Народни поличби и традиции на 23 март
Хората наричат 23 март Никоновден. На този ден хората наблюдават природата, за да предскажат времето през лятото:
ако е топло през деня и хладно през нощта, очаквайте слънчево лято;
ако небето е покрито с ярки звезди през нощта, на следващия ден ще удари слана;
ако сок тече обилно от бреза, лятото ще бъде дъждовно;
сини облаци в небето предвещават топли, но дъждовни дни;
Ако нивото на водата в реката не се покачи, предстои горещо лято.
Също така на този ден традиционно се засаждат ябълкови дървета, офика, касис и други ягодоплодни храсти.