Ечемикът е не само ценен източник на хранителни вещества, но и естествен съюзник в борбата с възпаленията и високата кръвна захар. Редовната консумация на ечемик може да има положителен ефект върху здравето, укрепвайки имунната система и подобрявайки метаболизма.
Ползи от ечемика
Пълнозърнест продукт
Ечемикът е пълнозърнеста храна, която е свързана с контрол на теглото и подобрено кръвно налягане и нива на кръвната захар.
Предлага се в различни видове, но перленият ечемик е най-често срещаният вид, който ще намерите в магазина за хранителни стоки. Освен това е частично рафиниран, което намалява времето за готвене и намалява съдържанието на фибри и хранителни вещества.
За да контролирате нивата на кръвната захар, изберете пълнозърнест ечемик, наричан още белязан ечемик, който съдържа повече фибри и основни хранителни вещества.
50 г неварен ечемик съдържа:
калории – 177
въглехидрати – 36 г
диетични фибри – 8 г
добавена захар – 0 г
протеин – 6 г
общо съдържание на мазнини – 1 г
наситени мазнини – 0 г
натрий – 6 мг
калий – 226 мг
фосфор – 132 мг
магнезий – 66 мг
Богат е на разтворими фибри.
Има два вида диетични фибри – разтворими и неразтворими, а ечемикът предлага и двете. Разтворимите фибри са особено полезни за контролиране на нивата на кръвната захар.
Доказано е, че този вид фибри помага за понижаване на нивата на кръвната захар, като забавя храносмилането и образува гъст гел в храносмилателния тракт, което води до по-малко усвояване на глюкоза.
Източник на антиоксиданти
Хроничното възпаление и диабетът са взаимосвързани. Има доказателства, че хроничното възпаление може да увеличи риска от развитие на диабет.
Включването на храни, богати на антиоксиданти, като пълнозърнести храни, може да помогне за неутрализиране на свободните радикали, които причиняват хронично възпаление.
Ечемикът е богат на фитохимикали като фенолна киселина, флавоноиди, фитостероли и токоли (форма на витамин Е), всички от които имат антиоксидантни ефекти и могат да помогнат в борбата с хроничното възпаление.
Универсален продукт
Ечемикът е бюджетна хранителна добавка, която може да се използва в най-различни ястия, от супи до салати. Увеличете съдържанието на фибри в супата си, като комбинирате ечемик с боб, или добавете повече фибри към класическите рецепти за супа, като замените ечемика с юфка.
Дъвчащата текстура и мекият вкус на това зърно го правят чудесен вариант за салати на зърнена основа.
Как въглехидратите влияят на кръвната захар
Нивата на кръвната захар естествено се повишават и спадат по време на хранене и закуски през целия ден. Храносмилането разгражда въглехидратите в храната до глюкоза, основният източник на енергия за тялото.
Когато глюкозата попадне в кръвния поток, тялото реагира, като произвежда инсулин, така че глюкозата да може да влезе в клетките, за да се използва като енергия. Въпреки това, когато човек има диабет, този процес е нарушен, което води до повишаване на нивата на кръвната захар и задържане на повишени нива за по-дълго време.
Въглехидратите играят жизненоважна роля в начина, по който тялото получава и използва енергия.
Рафинираните въглехидрати, като тези, които се намират в печени изделия, тестени изделия и бял хляб, са склонни да бъдат с ниско съдържание на фибри. Поради това те се абсорбират бързо и могат да причинят бързо покачване на нивата на кръвната захар.
Пълнозърнестите храни като овес, киноа, кафяв ориз и ечемик са чудесни варианти за стабилизиране на нивата на кръвната захар. Тези зърнени храни съдържат и основни хранителни вещества като витамини, минерали и антиоксиданти, което ги прави по-здравословен избор за цялостното благосъстояние.