6. Продажби на неофициални билети
Когато купувате билети за театър, концерт, музей или където и да е другаде от улични търговци, има голяма вероятност билетът да се окаже фалшив. Дори ако билетът е реален, може да му платите много по-висока цена, отколкото ако го закупите официално. По-добре е да закупите билети от официални места за продажби или на уебсайта на компанията.
7. Обаждане от рецепцията
Ако сте отседнали в хотел, някой измамник може да се обади в стаята ви, да се представи за член на персонала и да ви помоли отново да си кажете номера на кредитната ви карта, защото има проблем с плащането или трябва да доплатите за нещо. Не предоставяйте тази информация на никого!
Ако измамникът е много настоятелен, кажете му, че ще слезете до рецепцията и лично ще платите. Най-вероятно измамникът ще се откаже. Освен това в добрите хотели заплащането става накрая – когато предадете ключовете за стаята ви.
8. Наем на жилища
Понякога туристи предпочитат да не отсядат в хотели, а да наемат апартаменти или дори цели къщи. Има голяма вероятност собственикът на имота да се опита да ви накара да платите огромна допълнителна такса за „повреда на собствеността“.За да предотвратите това, подпишете споразумение със собственика на апартамента, преди да се нанесете в него, което ще съдържа цялата информация за щетите на имущество и допълнителни такси.
9. Нови приятели
Тази измама е много популярна в по-топлите страни, където туристите не отсядат в големи хотели, а в малки бунгала. Измамниците се сприятеляват с вас, водят ви на интересни места няколко вечери и се опитват да спечелят доверието ви.
Един ден почват да ви разпитват какво ще правите утре и през следващите дни, вие им споделяте плановете си и по този начин те знаят точното време, в което не сте в стаята си. Тогава пристъпват към действия и влизат взлом, за да оберат всичко ценно. За да избегнете такива неприятности, избирайте хотели и бунгала, които имат сейф. Освен това не споделяйте плановете си с хора, които познавате отскоро.
10. Молят ви за обаждане
При тази ситуации много уплашен и разтревожен човек се приближава до вас и ви моли да се обади от вашия телефон, защото е изгубил своя или са го обрали. Най-вероятно такова обаждане ще ви струва цяло състояние. Измамникът ще се обади на тарифен телефон и ще заплатите един куп пари за обаждането.
Ако става дума за „кражба“, предложете на измамника да се обадите в полицията от негово име, това най-вероятно ще го стресне или ще го накара да оттегли молбата си. Във всеки случай – не давайте телефона си на непознати, дори да ви се струват искрени.
Превод: 7Kefa.com