Учени от Университета на Британска Колумбия анализирали данните и изготвили формула за идеалния ден, която включва оптималния баланс между работа, комуникация и почивка. Проучването установи, че определени дейности и тяхната продължителност могат значително да повлияят на нивата на щастие и удовлетвореност от живота.
Какво трябва да бъде включено в „перфектния ден“
Изследователи от Университета на Британска Колумбия са използвали данни от Американското проучване за използване на времето, за да определят кои дейности допринасят за усещането, че денят е „по-добър от обикновено“.
Използвайки анализ на данни от 2013 до 2021 г., те установиха, че идеалният ден включва:
6 часа комуникация със семейството
2 часа с приятели
1,5 часа допълнително социално взаимодействие
2 часа физическа активност
1 час за храна и напитки
6 часа работа
15 минути до работа
1 час време пред екрана
Интересното е, че прекомерната консумация на телевизия или други форми на пасивна почивка е свързана с по-ниски нива на щастие.
Изследователите сравнили различни дейности със съставките в едно хранене, отбелязвайки, че някои, като солта, са полезни само в малки количества, докато други, като шоколадовите парченца, са приятни в големи дози.
Това сравнение им помогна да определят „рецептата“ за успешен ден и в резултат на това рецептата за качествен живот.
Проучването установи също, че семейството е най-важният приоритет за благополучието. Общуването с близки има положителен ефект върху настроението, но този ефект достига плато след два часа. Физическите упражнения също могат да бъдат алтернатива.
Но времето с приятели има почти „неограничен положителен ефект“ и колкото повече време човек прекарва с тях, толкова по-добре се чувства.
Работата също се е доказала като фактор, който влияе на настроението и за да се постигне положителен ефект и добро настроение, тя трябва да продължава не повече от 6 часа на ден.
Но времето, прекарано в свободното време, може да има отрицателно въздействие върху качеството на деня. Както обясняват учените, значителна част от анкетираните са прекарвали свободното си време в гледане на телевизия и телевизионни сериали, а времето пред екрана не допринася за чувство на щастие.
Формула за перфектна сутрин
Отделно проучване на математика Ан-Мари Имафидон определи оптималната сутрин за добро настроение:
Събуждане в 6:44
Ставай от леглото в 7:12
21 минути упражнения
10 минути душ
18 минути за закуска
Значението на съня и физическата активност
Проучване на Университетския колеж в Лондон установи, че макар шест часа сън да са достатъчни, допълнителни 30 минути физическа активност могат да подобрят когнитивните функции на следващия ден.