В днешния свят е почти невъзможно да се избегне финото изкуство на влиянието. Независимо дали е съзнателна тактика или несъзнателен навик, хората се тласкат един друг, за да постигнат своето – в офисите, у дома и във всяка друга обстановка. Разбирането на тези механизми е не само полезно, но и жизненоважно, за да се управлява уверено както в бизнес, така и в лични отношения.
В миналото ролите бяха ясно определени: мъжете бяха тези, които осигуряваха семейството, разчитайки на сила, решителност и устойчивост, за да спечелят доверие и да укрепят връзката. Жените, от друга страна, често прибягват до по-фини стратегии – малки жестове, емоционални знаци или умни обрати в разговора – за да постигнат целите си. Днес финансовата независимост е изравнила резултата, но емоционалните нужди – любов, грижа, признание – все още остават в центъра на много взаимоотношения. И за да ги задоволят, някои са готови да използват всякакви необходими средства.
Нека разберем как работи. Хората, които използват влияние, могат да бъдат разделени на няколко типа:
1. Придирчиви потребители: Поведението им често се формира в детството поради нестабилна емоционална основа. Те изискват много, не желаят да дадат нищо в замяна. Това е подход „вземи всичко, не дай нищо“. Но с нужното търпение и разбиране, такива хора са способни да се променят.
2. Искри на драма: Тези хора са израснали с убеждението, че няма друг начин да се отнасяме към другите. Те са майстори на манипулацията и понякога прибягват до истерия като основно оръжие. Какво да се направи по въпроса? Покажете, че спокойният диалог работи по-добре. Но ако винаги им се поддаваш и манипулацията се окаже лесен начин да постигнеш целта си, дръж се – ще бъде горещо.
3. Сдържани тактики: Тези хора прибягват до трикове изключително рядко, само когато не виждат друг начин да повлияят на ситуацията. Техният подход е по-балансиран и осъзнат.
4. Тези, които са извън играта: Някои хора просто не владеят изкуството на влиянието. Разочаровани от ситуацията, те се потапят в работа, книги или телевизионни сериали, предпочитайки да не се забъркват в емоционални игри.
Всяко манипулативно поведение е като предизвикателство: „Слаб ли си?“ Ако се поддадете, подобни техники ще се използват все по-често и по всякаква причина. Нека разгледаме най-често срещаните трикове и как да се справим с тях.
„Ако ме обичаш, докажи го!“
Фраза като: „Ако ме обичаш, измий чиниите/купи ми кожено палто/дай ми пари.“ Списъкът с искания е безкраен.
Как да се справите: Напомнете си, че любовта не е сделка. Ако чувствата са истински, те не е необходимо да се доказват с ежедневни дреболии. Определете ясно приоритетите си: любовта е над ежедневието.
„Ти не мислиш за децата!“
Децата често се превръщат в инструмент за влияние: „Не можеш да си тръгнеш, имаме деца!“, „Откажи се от това заради тях!“ или дори „Ако си тръгнеш, няма да видиш децата си“. Това е един от най-досадните трикове, които хората използват, когато им свършат аргументите. Ако човек напълно осигурява прехраната на семейството си, от него може да се изисква безусловно подчинение.
Как да се справите: Не забравяйте, че децата са щастливи, когато родителите им са щастливи. Ако връзката е фалшива, децата ще я усетят първи. Запазете човешко отношение и обяснете, че подобни трикове не работят, особено ако вече правите всичко възможно.
„Искаш ли интимност? Направи първо това!
Използването на интимността като лост е опасна игра. Това е опит да се тласнеш към „подвизи“ заради награда. Зад това може да се крие или комерсиализъм, или желание за самоутвърждаване.“
Как да се справите: Обяснете, че е неефективно. Можете дори да намекнете, че намирането на друг партньор не е проблем на теория (въпреки че това може да изостри конфликта). По-добре опитай да промениш тактиката: стани малко по-студена, спри да го обсипваш с комплименти. Често, след като забележи промяна, човек ще започне да търси начини да върне предишната топлина.
„Не мога да се справя без теб!“
Слабостта може да бъде привлекателна, но само до определен момент. Ако чувате „Не мога да ям, да спя или да отида до магазина без теб“ или постоянни оплаквания за здраве, това може да се превърне в капан. Ставате заложник на настроението на някой друг.
Как да се справите: Не се подвеждайте. Спокойно кажете: „Зает съм, опитайте сами.“ Когато няма от кого да очаква помощ, човек често се справя сам – и дори се гордее с това.
„Не ме интересува, прави каквото искам!“
Тази техника често се съчетава с изнудване. „Не знам нищо, не ме интересува какво казват другите, но ако не го направиш, тогава аз ще…“ и след това всичко – от малки заплахи до „Ще умра“. По-лесно е да се съгласиш, отколкото да разбереш.
Как да се справите: Ако аргументите не бъдат изслушани, не хабете енергия за убеждаване. Дръжте се здраво. Отговорете спокойно на изнудване: „Това ще бъде ваш избор и вие носите отговорност за него.“
„Аз съм най-нещастният човек на света!“
Манипулацията с „жертва“ е една от най-популярните. Мъжът се държи като мъченик, въздъхвайки за „пропиляната си младост“ или „всичките си жертви“. Емоциите лесно могат да вземат връх, особено ако имате приятели около себе си, чийто живот изглежда перфектен.
Как да се справите: Спокойно избройте всички хубави неща в живота си – вашият дом, вашите близки, вашите постижения. Обяснете, че няма причина за „жертва“. Основното е да не бъдете груби и да не повишавате тон, за да не ги разплачете. Чувствително предайте идеята, че нещата не са чак толкова лоши.
Разбира се, списъкът с трикове е много по-дълъг, но основният коз срещу тях е хуморът, искреността и здравата интуиция. Усмивката и лекотата могат да обезоръжат всяка манипулация, а интуицията ще ви подскаже кога е време да настоявате за своето. Включете вътрешния си радар – и никакви психологически трикове няма да ви подведат!