Ако едно приятелство се превръща повече в бреме, отколкото в обогатяване и все повече изцежда енергията ви, трябва сериозно да се замислите дали искате да продължите връзката.
Често е по-лесно да прекратиш неуспешна любовна връзка, отколкото да се откажеш от дългогодишно приятелство. Но понякога може да дойде момент в живота, когато е време да се разделим с бивши добри приятели.
Кога трябва да прекратиш едно приятелство?
Приятелството ни съпътства през целия ни живот и понякога дори има по-висок приоритет от собственото ни семейство. Някои хора идват в живота ни само за ограничен период от време, докато други остават завинаги. Но дори много близките, приятелски отношения могат внезапно да прекратят, например, защото конфликтът не може да бъде преодолян или единият от двамата приятели избира съвсем различен път в живота.
Но краят на едно приятелство също може да се случи бавно и почти незабележимо: хората се отдалечават все повече и повече един от друг, чуват се все по-малко и в крайна сметка позволяват на контакта напълно да заспи.
С напредване на възрастта срещате по-малко потенциални нови приятели, като същевременно имате по-малко време (и енергия) да поддържате съществуващи приятелства. Постоянното преследване на другите или извинението за всяка дреболия е твърде голямо усилие, когато имате натоварен график и много ангажименти в работата, семейството и взаимоотношенията. Добрите приятели трябва да ви дават нови сили в бурното ежедневие, а не да изпиват енергията и нервите ви. Още по-важно е да разпознаем навреме кога приятелството е изтекло.
Тези шест признака показват, че трябва да очертаете ясна граница и отново да помислите критично дали тези приятелства все още имат стойност за вас.
1. Приятелството е станало едностранчиво
Поемате ли инициативата да общувате с приятеля си много по-често от него (или тя)? И когато си говорите по телефона, обикновено разговорът се върти около проблемите на другия, а вашите проблеми се омаловажават или изобщо не се обсъждат? Този вид дисбаланс в приятелството е ясен сигнал, че общата основа се разпада – и е време да направите нещо по въпроса. Бъдете открити относно факта, че ви липсва баланс в приятелствата ви и че редовният и равен обмен на мнения е важен за вас.
2. Поддържате връзка само по навик.
При дългосрочни приятелства, особено когато и двамата приятели имат много ограничен времеви бюджет поради работа, семейство и т.н., комуникацията често се свежда до кратки седмични актуализации на WhatsApp и телефонни обаждания. Ако забележите, че двамата няма какво повече да си кажете и няма нужда да се чувате или виждате по-често, трябва да си направите изводи.
3. Доверието го няма
Независимо дали вашият приятел ви е излъгал, изоставил ви е при спешен случай или ви е засрамил пред другите: след като основата на доверието, която формира всяка хармонична междуличностна връзка, бъде нарушена, в много случаи тя вече не може да бъде възстановена.
Вече не искате да разказвате на приятелката си за неща, които ви притесняват, защото се страхувате, че тя може да издаде интимни подробности? Или чувствате, че вече не можете да разчитате на бивш близък приятел, ако възникне истински пожар? Това са ясни признаци, че приятелството най-накрая се е разпаднало и спокойното взаимодействие помежду им вече не е възможно. В този случай няма смисъл да си спомняте положителни общи преживявания от миналото – без взаимно доверие рано или късно приятелските отношения вече няма да се развият.
4. Не си липсвате
Седмица без най-добрия ви приятел изглеждаше цяла вечност – защото споделяхте всеки детайл от живота си един с друг. Но от известно време сте започнали рядко да мислите за него и да пропускате срещи или многочасови телефонни разговори? Не ви ли липсва другият дори по време на важни събития, които сте искали да споделите с него? Тогава трябва да сте достатъчно честни, за да го признаете пред себе си и да го обсъдите открито с приятел. Може дори да се чувства по същия начин. В този случай най-доброто решение би било да прекратите контакта мирно.
5. Приятелството е бреме, а не обогатяване.
Всеки път, когато се срещнете с приятел или говорите по телефона, оставате с неприятно усещане в стомаха например, защото тя винаги ви „изсипва“ негативизъм, критикува ви по обиден начин или постоянно ви оказва натиск. Или сега ви е досадно да се срещнете с приятел? След като едно приятелство вече не обогатява живота ви, а се е превърнало в скучна рутина или дори психологическо бреме, време е да направите нещо по въпроса – и да сложите край на това.
6. Липсва ви това, което ви държеше заедно
Много приятелства, които продължават години или десетилетия, се основават на прилики, които имат дата на изтичане: например учене заедно, работа заедно или деца, които ходят на едно и също училище. Ако тази връзка се разпадне – например, защото сте сменили работата си, преместите се в друг град или децата завършват училище – приятелството може внезапно да започне да се разпада. Ако сте достигнали точка, в която вече не сте на една и съща вълна с тези партньори в живота и можете лесно да се справите без контакт, време е да прекратите приятелството.
Интересен факт
Според проучване на изследователската и маркетингова платформа YouGov, 70 процента от германците намират за особено важно в приятелствата си да са честни един с друг и да могат да говорят за всичко. За да спрете контакта с приятеля или приятелката си, трябва да потърсите директен разговор и открито да обсъдите причините, поради които връзката е загубила стойност за вас. От друга страна, „раздялата“ с приятели чрез WhatsApp, имейл или социални мрежи като Facebook далеч не е честна: не давате възможност на човека, с когото разговаряте, да изрази чувствата си или да предостави лични причини за раздялата.