Дори режисьори от световна класа, чиито филми са се превърнали в култови класики, многократно са се сблъсквали с хладен прием на работата си. Известните имена, симпатиите на публиката и похвалите на критиката не гарантират търговски успех. Понякога най-очакваните проекти се оказваха разочарования, пълни или частични.
Тези истории са поредното напомняне, че успехът във филма е непредсказуем въпрос.
Мартин Скорсезе
Дебютирайки през 1967 г., Мартин Скорсезе бързо се утвърждава като един от водещите режисьори на своето поколение. Филмът му „Лоши момчета“ (1973) беше повратна точка. В края на 70-те години той издава серия от успешни филми: „Таксист“ (1976), „Ню Йорк, Ню Йорк“ (1977), „Разяреният бик“ (1980).
В началото на 80-те години името му вече се смяташе за марка. Очакванията за „Кралят на комедията“ (1982) бяха високи, но филмът се оказа бокс офис провал. Въпреки че Скорсезе скоро се завръща към успеха, започвайки от 80-те години на миналия век, почти всяко десетилетие му носи поне един провал – „Кундун“ (1997), „Хюго“ (2011), „Убийци на цветната луна“ (2023).
Ридли Скот
Английският режисьор Ридли Скот е поредното доказателство, че дори майсторите понякога се провалят. В същото време общите приходи от боксофиса на филмите му надхвърлиха 5 милиарда долара. С дебюта си през 1977 г. и международния си пробив с „Alien“ (1979), той затвърждава статута си на класика в жанра. Филмът „Блейд Рънър“ (1982) с Харисън Форд добави към славата му. Първият сериозен провал обаче се случи след излизането на епичната фентъзи драма „Легенда“ (1985). По-късните неуспехи включват „Великолепната измама“ (2003) и „Последният дуелист“ (2021).
Тим Бъртън
Тим Бъртън е един от онези, които оставиха забележим отпечатък върху готическото и мрачното фентъзи. В продължение на пет десетилетия той създава двадесет пълнометражни филма. Първите пет излязоха в плюс – рядкост за съвременниците. „Приключенията на Пий-уи“ (1985) е последван от „Бийтълджус“, „Батман“, „Едуард Ножиците“ и „Батман се завръща“. Последният донесе 266,8 милиона долара, въпреки че печалбата му беше по-скромна от първоначалния. Изненадващо, следващите две произведения, „Ед Ууд“ (1994) и „Марс атакува!“. (1996) – се оказаха търговски провали. Това само подчерта, че дори великите могат да се спънат.
Куентин Тарантино
Филмите на Куентин Тарантино събират предани фенове от години. Неговият стил, изпълнен с кръв и ругатни, винаги е пораждал противоречия. В течение на тридесет години той е направил десет филма. Почти всички от тях станаха хитове. Но изключението беше „Доказателство за смъртта“ (2007), който показа, че дори този майстор има спадове.
Стивън Спилбърг
Към 2025 г. Стивън Спилбърг остава най-касовият режисьор в историята. Филмите му са спечелили милиарди, но името му не е имунизирано срещу провали. Първото му голямо разочарование беше анимационният филм „Великият доблестен великан“ (2016). По-късно „Уестсайдска история“ не успя да оправдае финансовите очаквания, а ограниченото излизане на „Семейство Фабелман“ (2022) навреди на приходите от боксофиса.
Кристофър Нолан
Кристофър Нолан е режисьор, който знае как да съчетава артхаус и блокбъстър. Рядко е бил достиган до него в поредицата от хитове. Провалът на „Тенет“ (2020) се дължи на пандемията – това беше първият холивудски филм, пуснат с ограничения. С бюджет от 205 милиона долара, боксофисът (365,9 милиона долара) не успя да покрие маркетинговите разходи. Но това преживяване послужи като тласък за създаването на „Опенхаймер“ (2023), който се превърна в нов шедьовър.
Франсис Форд Копола
С излизането на „Мегалополис“ (2024), Франсис Копола си спечели титлата автор на най-големия провал на годината. Петкратният носител на „Оскар“, най-известен с „Кръстникът“, се е сблъсквал с неуспехи многократно. След 13-годишна пауза той се завърна с мащабен проект, като похарчи 120–136 милиона долара за него от собствения си джоб. Въпреки това, филмът е събрал само 14,3 милиона долара.