Прясно изцеденият тиквен сок освен със своя приятен вкус привлича и с полезните си свойства. Именно затова е препоръчително през зимния период да присъства в менюто ни.
Тиквеният сок съдържа бета-каротин. Това е червено-оранжев пигмент, който предава и специфичния цвят на тиквата, действа като антиоксидант и защитава клетките в организма ни от свободни радикали. Освен в нея се намира още в морковите, сладките картофи и тъмно листните зеленчуци.
В тиквения сок има и наличие на витамин А, а това спомага нашите кости, кожа, очи и имунна система да се поддържат здрави. Витаминът влияе и върху нивата на холестерол в кръвта ни. Ако имаме недостиг, то нашият имунитет ще бъде отслабен, а зрението ни може да се влоши.
Прясно изцеденият тиквен сок има и овлажняват ефект за нашата кожа, още оказва положителен ефект върху работата на сърдечно-съдовата ни система.
Като друга причина защо е полезно да се консумира е това, че намалява риска от развитие на диабет. Също така фибрите, които се намират в сока спомагат за подобряване на стомашно-чревното здраве и насърчават положителни промени.
Сокът от тиква не се препоръчва на хора, които имат непоносимост или хора с проблеми с бъбреците или жлъчния мехур. Те следва да се консултират със своя лекар, тъй като прясно изцеденият сок от тиква има холеретичен ефект. Не се препоръчва и за хора с ниска киселинност, хронична диария, гастрит или дуоденална язва.
Препоръчва се да не се прекалява с консумацията на прясно изцеден сок от тиква, нека помним, че всичко в правилните дози помага, а когато ги прекрачим, може да има обратен ефект.
Статията е с информативен характер, тя не е заместител на здравословното хранене или на консултация със специалист.