Доматите се отглеждат в градината по различни технологии. Един от тях е методът на Маслов. Той е прост и много ефективен.
За да оцените всички предимства на техниката, трябва да разберете правилата и да ги приложите на практика.
Обосновка на метода
Автор на този метод за отглеждане на домати е инженер Игор Маслов. При разработването на техниката преди около четири десетилетия той е имал предвид важните биологични характеристики на доматите.
Растенията лесно образуват широка коренова система. Допълнителните корени проникват в голям обем почва и здраво задържат растенията в земята. Тази адаптация предполага, че доматите са пълзящи растения и са склонни към полягане.
За да могат доматите да поддържат изправено положение, градинарите трябва постоянно да привързват храстите. Маслов реши да не се съпротивлява на естествените наклонности на растението.
Основната идея на метода е способността на доматите да реализират естественото положение на издънките. На практика това става по два начина.
Първи вариант
В района, където се планира да се отглеждат домати, се оформя изкоп с дълбочина около 12 см. Посоката на канавката трябва стриктно да съответства на линията север-юг. Разсадът се засажда в подготвената почва.
Растенията се поставят в изкопа не вертикално, а под ъгъл. За да направите това, не само коренът, но и долната част на стъблото се поставя във вдлъбнатината. Само една трета от надземните част на растението остава на повърхността.
Горната част на разсада трябва да бъде насочена на север. Това е важен момент. Според законите на хелиотропизма, отглеждането на домати ще насочи растежа си на юг. В резултат на това растението ще се изправи естествено.
Предимствата на този метод включват:
- По-малко изкопни работи.
- Възможност за използване на израснал разсад.
- Образуване на голям брой корени.
Втори вариант
Използването на този метод води до образуването на много мощни и силни храсти. Яйчниците се образуват не само на горните клони, но и близо до земята. В резултат на това растенията не се огъват под тежестта на плодовете. За да направите това, не отрязвайте долните странични издънки на доматите. Основната работа се извършва с тях:
- Отстранете излишните листа от долните клони.
- Наклонете издънките към почвата и ги закрепете.
- Повдигнете слоя почва до височина 10-12 см.
- Поливайте леглото с топла вода.
След вкореняване клоните започват активно да растат и цъфтят. Те дават плодове, които не отстъпват по размер на тези, които узряват на основното стъбло.
За да използвате втората опция за отглеждане, първоначално трябва да засадите разсад на голямо разстояние един от друг.
Стъпката може да бъде от около 1 метър. Грижата за засаждането включва редовно поливане, торене и санитарна резитба.
Основното постижение на метода е високият добив. Доматите, отглеждани по необичаен начин, могат да дадат 80% повече плодове в сравнение с храсти, отглеждани по традиционен начин.