За бърза закуска винаги избирайте лека закуска с високо съдържание на антиоксиданти – това е полезно за нормалната функция на мозъка.
За повечето хора идва момент следобед, когато става трудно да се работи, концентрацията намалява и просто трябва да вземете лека закуска. В същото време си струва да изберете лека закуска, която ще поддържа здравето на мозъка ви както сега, така и в бъдеще.
Д-р Елана Клар, невролог в New Jersey Brain & Spine, нарече полезна за мозъка закуска, която носи със себе си на работа: горски плодове. Причините за това са няколко.
Първата причина. Плодовете задоволяват желанието за сладко по здравословен начин, за разлика от ултрапреработените закуски с високо съдържание на захар като бонбони. Научните изследвания показват, че храни с високо съдържание на захар увреждат здравето на мозъка както в краткосрочен, така и в дългосрочен план и са свързани с намалена когнитивна функция, по-лоша памет и по-висок риск от когнитивно увреждане.
Втора причина. Редовната консумация на горски плодове е научно свързана със защита срещу когнитивен спад. Основната причина за това е високото съдържание на антиоксиданти в плодовете, което помага за намаляване на възпалението в мозъка и борбата с увреждането на клетките, което е критично за здравето на мозъка.
Как да изберем здравословна закуска
Ако искате следобедните закуски да са полезни за мозъка ви, неврологът предлага да избирате цели храни пред ултрапреработени храни. Плодовете, зеленчуците и ядките са примери за богати на хранителни вещества и полезни за мозъка закуски.
Освен това похапването е по-добро за здравето на мозъка, отколкото да не похапвате изобщо. Научните изследвания показват, че здравословното похапване е свързано с по-добро психично здраве, както и с поддържането на здравословна диета като цяло. Мозъкът се нуждае от хранителни вещества за нормално функциониране. Гладуването може да доведе до загуба на енергия и мозъчна мъгла.
Кои са най-добрите ядки за закуска?
Повечето ядки са здравословни, независимо дали предпочитате фъстъци, бадеми или кашу, всички ядки съдържат антиоксиданти, диетични фибри, здравословни мазнини и протеини. Но все пак се препоръчва да ги ядете в ограничени количества.
Ако искате да отслабнете или да контролирате нивата на кръвната си захар, тогава трябва да изберете определени сортове.
Но не всички ядки са еднакви. Всеки вид съдържа различни видове хранителни вещества. Например кашуто има повече фосфор, а шам фъстъкът има повече калий.
Бадемите са богати на витамин Е и насърчават клетъчната комуникация и имунната функция. Може също така да поддържа здрави чревни бактерии и да намали лошия холестерол.
Бразилските орехи са отличен източник на селен, минерал, използван за поддържане на метаболизма и функцията на щитовидната жлеза. Тези ядки съдържат големи количества витамин Е и магнезий.
Пеканите са богати на цинк, който подпомага имунната функция и синтеза на ДНК. Те също така значително намаляват нивата на холестерола.
Орехите са източник на мед, която се използва в тялото за производство на енергия и развитие на кръвоносните съдове.