Повечето хора ще се усмихнат щастливо и дори ще благодарят на някой, който им пожелае късмет преди важна задача или сериозно изпитание.
Не така! Дръжте очите си отворени, защото има три причини, поради които всичко може да се обърка, дори и да не сте рибар или актьор в драматичен клуб.
Нека ви кажем защо не е обичайно да пожелавате късмет, дори и да сте далеч от суеверието.
Религия
Първо трябва да си спомним езическото божество, наречено Молох. Споменава се в Библията, Стария завет, Трета книга на царете и в частност пророк Еремия.
Молох се смяташе за бог на късмета и късмета. Хората са издълбали този идол в сребро. Пред него беше поставен тиган с врящо масло, а зад него – запалена печка.
Бебетата били принасяни в жертва на божеството, което обещавало цяла година късмет и късмет във всички начинания.
Тоест думата „късмет“ се свързва с хиляди невинни жертви, доведени до древния идол.
Първите християни са били наясно с кървавото минало на божеството, така че са смятали пожелаването на късмет за едно от ужасните наказания.
Архимандрит Клеопа пише за това в своите писания, който отбелязва, че пожелаването на късмет за християнин е опит да се привлече Молох върху него и следователно това е грях.
Няма да е излишно да припомним, че вярващите разчитат на волята на Всемогъщия, а не на шанса на Негово Величество. Подобно мнение се поддържа и в исляма.
Суеверия
Но дори убедени атеисти ще ви погледнат накриво, ако пожелаете късмет на ловец или рибар.
Тези хора, след като чуят думите на раздяла, обикновено се връщат от риболов без нищо.
Освен това не пожелавайте късмет на лекарите. За тях тази дума обещава трудности и неприятности.
И преди да излязат на сцената, те дори искат артистите да си счупят крака (по стара английска традиция) или друга неприятност.