Квантовият чип Willow на Google демонстрира изчислителна мощност, която може да реши проблем за 5 минути, което би било невъзможно за суперкомпютри дори за време, равно на живота на Вселената. Резултатите от експеримента са публикувани в списание Nature. Разработчиците на Google показаха, че новите техники за коригиране на грешки позволяват на квантовите компютри да постигат все по-голяма прецизност, докато се увеличават, отваряйки перспективата за решаване на проблеми, непостижими от класическите изчислителни системи.
Квантовите компютри традиционно страдат от висока чувствителност към външни влияния, което води до грешки в изчисленията. Изследователите решават този проблем, като разпространяват квантова информация в множество физически кубити, създавайки така наречените логически кубити. Този метод се нарича квантова корекция на грешки.
Чипът Willow, съдържащ 105 физически кубита, е резултат от дългогодишна работа на специалисти от Google. Изследователите са разработили технология, която позволява всяко увеличаване на размера на логически кубит да намали процента на грешка наполовина. Това е принципно нов подход, който досега съществуваше само в теоретични модели.
Работата на чипа беше тествана за решаване на проблема с квантовите произволни вериги, един от показателите, които се използват за оценка на производителността на квантовите компютри. Уилоу завърши изчисленията за пет минути, които биха отнели на суперкомпютъра Frontier 10²⁵, или 10 септилиона години, за да ги завърши – повече от възрастта на Вселената.
Основното предизвикателство за Google и други разработчици на квантови изчислителни системи е да преминат от демонстриране на теоретични възможности към практически проблеми. Представители на компанията вярват, че до края на това десетилетие такива компютри ще могат да правят истински научни открития. Учените признават, че предстоят още много трудни задачи. Трябва да се научите как да комбинирате логически кубити в мрежи и да извършвате сложни операции с тях.