Южнокорейският парламент гласува за импийчмънт на президента Юн Сок Йол. Това решение беше подкрепено от 204 депутати от управляващата партия „Гражданска сила“. Импийчмънтът следва неуспешния опит на президента миналата седмица да наложи военно положение в страната. По-рано, на 7 декември, партията бойкотира гласуването по този въпрос.
Политическата криза в Южна Корея започна в началото на декември, когато Юн Сок Йол неочаквано обяви военно положение за първи път от 1979 г. Президентът мотивира това решение с необходимостта да защити конституционния ред от „комунистическите сили“ и заплахите от страна на КНДР.
Въвеждането на военно положение включва пълна забрана на политическата дейност, включително работата на парламента и политическите партии, което предизвика масово недоволство и задълбочи политическата криза.
Почти веднага след обявяването на военното положение 190 депутати успяха да проникнат в парламента и да блокират решението на президента. Yoon Seok Yeol беше принуден да отмени военното положение шест часа след като го наложи.
Сега всичко зависи от Конституционния съд. Съдът е този, който трябва да реши дали да потвърди импийчмънта или да възстанови Юн Сок Йол. Разглеждането на случая може да отнеме до 6 месеца.
Премиерът на Южна Корея Han Deok-soo ще действа като президент, докато съдът се съвещава.
Както пише BBC, вече е очевидно, че президентът няма да си тръгне без бой.
Самият Юн Сок Йол повтори преди няколко дни, че не смята хода си за грешен и отхвърли обвиненията в бунт.
Той не се вслуша в призивите да подаде оставка и обеща да се бори докрай, като обвини опозицията в „злоупотреба с импийчмънт“.
„Независимо дали ще бъда импийчмънтван или разследван, ще се изправя честно“, каза Юн Сок Йол в последното си обръщение към нацията.