Домакините с дългогодишен опит често споделят лайфхакове за необичайни приложения на продукти, които всички са свикнали да използват за една и съща цел, било то паста за зъби или сода за хляб. И докато содата за хляб наистина може да бъде полезна, когато почиствате банята или се грижите за тялото си, често е по-добре да избягвате да я използвате, за да не влошите ситуацията.
10 неща, които не можете да почистите със сода за хляб
Електронни устройства
Содата за хляб е абразивно вещество, което неминуемо ще развали гладката повърхност на вашия телевизор или смартфон, ако смятате за препоръчително да почиствате мръсотия и прах с толкова ефективен и груб продукт.
Алуминиеви съдове за готвене
Последното нещо, което искате, когато почиствате, е да повредите повърхността на готварския съд, който веднага ще загуби свойствата си, необходими за готвене. По-специално, постоянната употреба на сода като почистващ препарат за алуминиеви съдове може постепенно да ги лиши от предишния блясък. „Содата за хляб може да реагира с алуминиевата повърхност на съдовете за готвене, потенциално причинявайки обезцветяване“, обяснява експертът, аргументирайки се срещу подобен „лайфхак“.
Декорации
Къде точно содата ще бъде излишна, е при почистването на бижута. Няма значение какви бижута ще почиствате: сватбени бижута или обикновени бижута – реалността е, че грубият абразивен продукт ще остави куп малки драскотини по вашите пръстени и обеци и ще ги лиши от красивия им блясък заедно с външното покритие.
Антики
Всъщност по принцип е по-добре да не чистите антики у дома. За да запазите истинската стойност на нещата, е по-добре да ги оставите в ръцете на професионалист, отколкото да се чудите какво да правите с драскотините по покритието, които абразивната сода бикарбонат със сигурност ще остави.
Каменни плотове
Плотовете от естествен камък обикновено са по-порести от другите видове кухненски повърхности. В това отношение тяхната полирана повърхност е по-податлива на абразивността на содата – никой не иска да разваля нов каменен плот с драскотини (особено като се има предвид средната му цена).
Чугунени съдове
Грижата за съдовете от чугун е по-трудна от всяка друга. Чугунените съдове за готвене ще бъдат отличен помощник в домакинството, ако знаете как правилно да се грижите за тях и първото правило в тази грижа е без сода за хляб като почистващ препарат. Измивайки поне веднъж чугунените съдове със сода, вие ще премахнете необходимата смазка от повърхността им, която през цялото това време е помагала на храната да не загори, което означава, че можете да забравите за всички магически свойства на чугунените съдове веднъж завинаги всички.
Алуминиеви тръби
Въпросът за почистването на канализацията рано или късно възниква пред всеки жител на жилищна сграда. В този случай в никакъв случай не трябва да се използва само сода за хляб, а само в комбинация с оцет – и то с изключително внимание.
Мраморни повърхности
Бъдете сигурни: содата не само ще надраска вашия мрамор, но и ще влезе в химическа реакция с него: след нея определено можете да се сбогувате със стария си красив плот. За безопасно почистване на мрамор най-често се използва разтвор от вода и мек препарат за миене на съдове.
Стъклени повърхности
Лидерите в списъка, разбира се, са огледала и прозорци: никъде драскотини, останали след триене на абразивна сода върху повърхността, няма да бъдат толкова видими, колкото върху тях.
Дървени подове
В цялостния интериор на къщата дървените подове наистина изглеждат красиви и компенсират всички недостатъци на дизайна. Въпреки това, за да продължите да запазвате чудесните си свойства, трябва да миете подовете по специални правила и със специални продукти, но не със сода.
Електрически печки
Както с керамични, така и със стъклени плотове, електрическите печки изискват внимателна грижа и не трябва да понасят груби абразиви като сода. Освен това содата за хляб ще остави след себе си остатък, от който ще трябва да се отървете със същото старание, както от драскотини.