Родителите често споделят снимки на децата си или друга информация в социалните мрежи – празнуване на рождени дни, академични постижения, ваканции. Това обаче може да доведе до значителни проблеми и опасности.
Какво е споделяне, как да се грижим за безопасността на детето си в социалните мрежи и какво определено трябва да знаят всички родители.
Какво е споделяне?
Това е практика, при която родители споделят информация и снимки на децата си онлайн – от английските думи share и parenting. И макар споделянето да изглежда като лесен начин за споделяне на радостни моменти с другите, то има и друга страна – нарушава личното пространство на децата, причинява им емоционален дискомфорт и застрашава безопасността им.
Какви рискове може да има?
Нарушаване на поверителността
Публикувайки снимки на детето си в социалните медии, вие създавате виртуален образ, който детето не може да контролира. Децата растат, променят се и не всички моменти от детството си биха искали да видят в интернет.
Това, което е изглеждало сладко в ранна възраст, може да предизвика неловкост или срам в юношеството. Тъй като може да повлияе на отношенията с връстниците и да предизвика дразнене.
Нежелано внимание от непознати
Социалните медии са отворена платформа и дори настройките за поверителност не винаги защитават напълно вашето съдържание. Снимката на вашето дете може да попадне в ръцете на някой, който я използва по неподходящ или незаконен начин.
Това важи особено за снимки, които съдържат лични данни, които могат да бъдат използвани от нападател.
Отрицателно въздействие върху емоционалното състояние на детето
Представете си, че вашата лична снимка е станала предмет на дискусия сред вашите връстници. Подобна ситуация може да травматизира детето, да повлияе негативно на самочувствието му, да причини разочарование, отчаяние и срам.
Най-лошо е положението за онези деца, които са много уязвими към осъждането на другите и се стремят да защитят личното си пространство. Дори публикации, които смятате за напълно невинни, могат да станат повод за шеги, тормоз или тормоз.
Коментари на родителите
Споделянето може да бъде не само публикации и снимки на родители, но и коментари, които оставят под публикацията на детето. Думите „Гордеем се с теб, отличник!“ или „Вие сте нашата гордост!“ – това е подкрепа за детето, но само на пръв поглед. Защото за него това може да се превърне в източник на натиск или те да предизвикат смущение.
Такива коментари могат да създадат у детето впечатлението, че то или тя е ценено само заради постиженията си или че очакванията са повишени. За тийнейджърите е важно да поддържат контрол върху личното си пространство и коментарите на родителите могат да се възприемат като нахлуване.
Как родителите трябва да споделят информация правилно и да защитават децата си
Поискайте разрешение. Ако детето ви вече може да изрази мнението си, обсъдете с него възможността да публикувате негова снимка. Попитайте го дали би искал конкретна снимка и надпис или дали би се съгласил другите да видят тази информация. Благодарение на това детето ще почувства, че неговото мнение е важно и неговите граници не са нарушени.
Ограничете личната информация. Публикуването на снимки не може да бъде напълно сигурен процес. Следователно си струва да претеглите рисковете и ползите от излизането на борсата. Изберете снимки, които не разкриват детайли и не могат да застрашат безопасността на детето.
Например, избягвайте снимки, които показват вашето местоживеене, училище, клуб или други частни места. Предпочитайте общи снимки, на които не се вижда лицето или други идентифициращи елементи.
Разгледайте други публикации с детето си. Ако преди това сте публикували много съдържание в социалните медии с детето си, предложете да прегледате тези стари снимки и съобщения заедно.
Детето ви може да иска да изтрие определени публикации или да ограничи достъпността им. Така детето ще разбере, че неговите желания и чувства са взети предвид, а също така ще се научи да създава безопасно пространство в социалните мрежи.
Настройки за поверителност. Социалните медии ви дават възможност да контролирате с кого споделяте информация. Прегледайте настройките си и ги задайте така, че съдържанието ви да е достъпно за най-близките ви приятели и семейство.
Това минимизира риска снимките да попаднат в неподходящи ръце. Преглеждайте периодично настройките си, за да поддържате контрол.
Обсъдете правилата с други членове на семейството. Баби, дядовци, братя и сестри и други роднини също може да искат да споделят снимки в социалните медии.
Обсъдете правилата си за споделяне с тях и обяснете защо е важно да защитите поверителността на детето си. Това ще ви помогне да избегнете недоразумения и ще ви позволи да работите заедно, за да създадете безопасно онлайн пространство за вашето дете.