Комисията за защита на конкуренцията проучва повишението на цените на храните от първа необходимост.
„Във връзка с наблюдаваното през последните месеци повишение на цените на храните от първа необходимост в страната си Комисията за защита на конкуренцията инициира извършването на предварително проучване на всички данни и фактори, обуславящи наблюдавания ръст на цените в сектора“, обявиха от регулатора.
След приключване на проучванията и при наличие на съмнения за извършени нарушения, комисията нямало да се поколебае да упражни законовите си правомощия, в това число да санкционира нарушителите. От КЗК припомнят възможността за предоставяне на информация и доказателства относно таен картел на страницата си.
„Компетентността на КЗК е определена изрично в Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) и тя не обхваща възможност за ценово регулиране, като правомощията ѝ не включват и установяването и санкционирането на спекула от страна на търговците, съответно овладяване на инфлационните процеси“, пишат колегите от медия 24часа.бг.
Изменението на цените на определени продукти би могло да представлява нарушение на ЗЗК, само ако не се дължи на пазарните процеси, като например промяна на търсенето, политическата и международната обстановка и други обективни фактори, а е резултат от съгласувано или координирано поведение на пазарните участници или на антиконкурентни практики на предприятие с господстващо или монополно положение, подчертава КЗК.
От комисията допълват, че през последните години е осъществяван непрекъснат мониторинг на конкурентната среда на пазара, за което свидетелстват множеството извършени анализи и антитръстови проучвания. От тях било установено, че върху динамиката на цените на дребно влиаят стойността на вложената суровина, електроенергията, горивата, работните заплати, инфлацията и други.
Същите процеси, свързани с повишение на основните хранителни продукти, се наблюдавали и в редица европейски държави и по-конкретно съседни на страната, които през последните седмици породиили масово обществено недоволство и промяна в потребителското търсене.