Гримът е неразделна част от красотата и модата. Започвайки още от древните египетски балсами, оцветени с охра, минавайки през емблематичните червила на 50-те и стигайки чак до днес, тенденциите непрекъснато се променят.
Едно от най-предпочитаните и актуални нововъведения в макиажа са дълготрайните бои за устни – lip tint и lip stain. И двете в превод значат продукт, който оцветява дълготрайно именно тази част от лицето. Нанасят се под формата на гланц, изчаква се няколко минути, след което зоната се почиства. Устните остават естествено обагрени между 5 и 8 часа, без да имате какъвто и да било грим на тях. И двата продукта са леки, дълготрайни, естествено изглеждащи и се предлагат в много цветове. Между тях обаче има и разлики. Основната е в текстурата, интензивността и начина, по който се носят.
Тинтът за устни обикновено е с по-лека, гелообразна или течна консистенция, която е полупрозрачна. Наслагва се за по-интензивен ефект, но като цяло води до натурален и свеж вид, без да прави устните твърде ярки. Съдържа хидратиращи съставки, затова е по-комфортен за носене. Овлажняващият ефект издържа до 12 часа.
Същевременно стейнът, чието название буквално значи “печат за устни”, осигурява по-дълготраен и наситен цвят. Подходящ е за любителите на драматичните визии, пишат от 24часа.бг.
и по-тежкия грим. С него се подчертава по-добре контурът, а може и да създаде ефект на молив, нанесен в ръбчетата. Текстурата му е по-суха в сравнение с тинта, тъй като съдържа по-малко овлажняващи съставки. След нанасяне цветът остава видим часове наред, без да се размазва или избледнява лесно. Ако все пак търсите по-лек, хидратиращ ефект, е препоръчително да се спрете на тинт. Ако искате устойчивост и силно пигментиране, изберете стейн.
Макар че продуктите от този тип изглеждат лесни за нанасяне, има няколко трика за постигане на оптимален резултат. Най-добре е устните да са предварително ексфолиирани и добре хидратирани, за да не се подчертават сухите им участъци. Боядисващият гланц може да се сложи в центъра и да се разнесе с пръст за създаване на омбре ефект, характерен за корейския грим, или да се използва плътно навсякъде. За по-дълготраен резултат някои използват техника на “наслояване”. Първият пласт се оставя да изсъхне, след което се премахва и добавя втори. Така се създава дълбочина без усещане за тежест.
Макар боята за устни да изглежда като модерно решение, принципът е заимстван от миналото, както повечето съвременни техники в грима. В азиатската култура оцветяването с естествени пигменти от плодове като череши и нар се практикува от векове. От далечни времена техниката давала деликатен румен оттенък, който изглежда младежки и свеж.
В Япония гейшите използвали смес от шафран и восък, за да постигнат специфичен, но същевременно леко прозрачен червен цвят. В Древния Египет Клеопатра си служела със смеси от натрошени насекоми за интензивен пурпурен ефект, докато в Древния Рим жените нанасяли паста от червени плодове и восък.
През Ренесанса бледата кожа и естествено изглеждащите устни били символ на благородническо потекло, затова ярките нюанси временно излизат от мода. През викторианската епоха силният грим се свързвал с неблагоприличните жени, което довело до скритото използване на натурални техники като захапване или втриване на сок от цвекло, за да изглеждат устните по-живи.
В началото на XX век червилото става символ на еманципацията
– дамите започват да носят наситени нюанси на червено като признак на своята сила и независимост. 50-те години са белязани от класическия pin-up стил с ярки тонове и матов завършек, докато 70-те и 80-те залагат на експериментиране с текстури.
Чак през 90-те се появяват първите процедури за оцветяване чрез перманентен грим, известни като микропигментация. Това е козметична процедура, при която в горните слоеве на кожата на устните се въвеждат специални бои с помощта на фини игли. Целта е да се подобрят формата, цветът и симетрията, придавайки по-плътен и младежки вид. Процедурата може да включва очертаване на контура, преливане на тонове или пълно запълване.
За радост осъвременената версия е далеч по-щадяща, безболезнена и безопасна, а води до също толкова румени устни. Разбира се, ефектът не трае 2 години, а броени часове, но това ви дава свобода да сменяте цвета според настроението и повода.
Популярността на модерните тинтове и стейнове до голяма степен е свързана с корейската вълна в козметиката, която не спира да диктува трендовете с фокус върху естествената красота. Актуалните бои за устни напълно олицетворяват тази философия, тъй като предлагат нежен и траен цвят, който изглежда така, сякаш е част от самата кожа. Освен всички други предимства формулата на продуктите обикновено съдържа по-малко восък и масла от традиционните червила, което ги прави леки и издръжливи.
С развитието на козметичната индустрия постоянно се появяват нови видове оцветяващи глосове, адаптиращи се към индивидуалните предпочитания. Течните варианти са най-популярни, защото попиват в кожата и осигуряват дълготраен ефект. Гелообразните и балсамовите формули са подхранващи, докато матовите съчетават наситен пигмент и устойчивост, но без тежкото усещане на червилото. Има и по-нестандартни видове, които се отлепят, вместо да се изтриват. Напоследък навлизат и pH реагиращи бои, които се пригаждат към естествената киселинност и придават уникален нюанс на различните устни.
Глобалният интерес към естествения грим продължава да расте, а с него и предложенията в търговската мрежа. Тепърва се очаква още по-голямо разнообразие от хибридни продукти, които да комбинират грижа за кожата и декоративна козметика – например тинт червила с добавени серуми или слънцезащита. С все по-големия акцент върху минималистичния макиаж и удобството боите за устни почти сигурно ще останат водеща тенденция за години напред.