12 Май / Имен ден: Искра, Искрен, Герана, Герасим, Герда, Герман, Геро
На този ден, наречен още Герман Градушкар, народът ни празнува за измолване на дъжд и срещу градушка. Не се работи, особено полска работа.
Какво да не правим на 12 май
Не бива да се работи физически, особено на земята – хората вярвали, че това може да донесе лош късмет или болест.
Не можете да започвате никакъв важен бизнес – важно е да помолите светците за помощ чрез молитва.
Забранено е да се клюкарства – Епифаний е бил учител на истината, на този ден са предупреждавали за празнословие, измама и клевета – за да не се обиди святостта с думи.
Не се впрягат воловете, за да не бие градушка.
Герман е цариградският патриарх, на когото църквата посвещава отделен празник в календара – 12 май – заради продължителната му борба с иконоборството. Живял е през VIII в., по времето на император Анастасий, когото споменават заради изграждането на стените Анастасиеви. След продължителната си борба с иконоборците Герман напуснал патриаршеския престол и заживял в пустинята.
В народната представа се свързва с много по-древни езически повелители на небесните летни бури – град, дъжд, огнена стихия. Българинът го нарича Герман, Гечо, Джерман, Калоян, Кабаиван, Скалоян, Драганчо и изпълнява на празника му обичай за предизвикване, измолване на дъжд. Нарича се още Герман Градушкар, защото пази хората от градушка. Негови побратими градушкари са Вартоломей (11 юни), Лисе (14 юни) и Видовден (15 юни).
Талисманът на човек, роден на 12 май, е циркон . От древни времена се смята за знак за величие и господство. Този камък често е украсявал дрехите или пръстените на мъдреците, които са го виждали като източник на сила, прозрение и вътрешно достойнство.