Високите температури оказват все по-неприятно влияние върху хората в рискова група. Последните две години бяха едни от най-горещите в Европа досега и това доведе до вълна от здравословни усложнения. Рекордно високите температури през лято 2023 доведоха до 47 690 смъртни случая в 35 страни от Европа. България не остана незасегната с приблизително 229 жертви на милион души, като страната ни е сред най-силно засегнатите.
В редица региони ефектът върху здравето се появява не само в смъртност, но и в значително увеличение на хоспитализациите.
Общопрактикуващия лекар доктор Сашка Порязова разкри кои са хората в рисковите групи, за които най-високите температури са и най-опасни.
На първо място това са децата, малките деца до три-четири години и кърмачетата, а също и възрастните хора над 65 години, и хора с хронични, сърдечни и белодробни заболявания. За тях е много рисково да появяват навън, когато е горещо, започна д-р Порязова.
Кърмачетата не бива дълго време да стоят на високи температури. До 30 градуса те понасят топлината, но при продължително стоене на по-високи температури при разходка стават по-неспокойни, плачат, и имат намален апетит и сън, добави тя.
Кога се получава слънчасване? Тъй като главата на малките деца и на кърмачетата няма коса, както и някои хора, които нямат коса, при тях може да се получи слънчев удар или слънчасване, когато продължително време директно се напича главата. Зза щастие в днешно време майките имат информация и много добре знаят, че винаги бебето трябва да бъде с шапка, със сенника на количката или с чадърче, и да избягват най-големите жеги в следобедните часове, продължи лекарят.
Сутрин до 12 максимум и привечер, това е времето за разходки. Същото важи, когато са на плаж, море или на басейн. Там съвсем в ранните часове 9,10 и максимум до 11, и привечер могат да извеждат децата, заяви по Нова Нюз д-р Сашка Порязова.