Какво трябва да знаете за детското хранене
Британската диетична асоциация (BDA) отбелязва, че децата се нуждаят от разнообразни хранителни вещества, за да поддържат мозъка си и способността си за учене.
Единственият начин да си набавите всички хранителни вещества, от които детето ви се нуждае, е да се храни балансирано с разнообразни здравословни храни. Някои хранителни вещества обаче са особено важни за вниманието на детето ви в училище. Установено е, че витамин D и омега-3 мастните киселини имат значително влияние върху настроението на детето и способността му да се концентрира в училищна среда.
Контролирано клинично проучване на 50 деца с ADHD (разстройство на вниманието и хиперактивност) установи, че вниманието им е значително по-добро, когато получават повече витамин D, отколкото когато не го получават. Същото проучване заключава, че витамин D може да подобри когнитивната функция при деца с ADHD.
По подобен начин, проучване, разглеждащо ролята на омега-3 за вниманието на децата, установи, че те могат да подобрят когнитивните функции при деца и юноши, а дефицитът им може да доведе до намалени нива на внимание.
Продукти за подобряване на вниманието и паметта
Ако сте загрижени за продължителността на вниманието на детето си, може да искате да включите в диетата му повече храни, богати на витамин D или омега-3. Често срещани източници и на двете включват леснодостъпна мазна риба, както и някои зеленчуци, семена и ядки.
Въпреки че червеното месо може да бъде добър източник на хранителни вещества, обикновено се препоръчва да се консумира в малки количества поради високото му съдържание на наситени мазнини и сол.
Ето някои храни, които можете да включите в диетата на детето си, за да подобрите вниманието:
Риба: Сьомга, риба тон, скумрия, сардини. Те са отличен източник на омега-3.
Яйца: Съдържат витамин D и холин, които са важни за развитието на мозъка.
Гъби: Особено някои видове, като източник на витамин D.
Обогатени зърнени храни и мляко: Много храни вече са обогатени с витамин D.
Семена: Лененото семе и семената от чиа са растителни източници на омега-3.
Бобови растения: Соя.
Ядки: Орехите също съдържат омега-3 мастни киселини.
Масла: Рапично масло (канолово масло).
Зелени зеленчуци: спанак, брюкселско зеле.
Лекарите препоръчват децата да се стремят да ядат пет или повече порции различни плодове и зеленчуци дневно, за да си осигурят достатъчно количество минерали, витамини и фибри.