Рядко космическо явление може да разкрие тайните на ранната Вселена – сигналът е достигнал Земята за 10 милиарда години.
Астрономи, изучаващи далечния галактически клъстер SpARCS1049, неочаквано са открили древни радиосигнали , които биха могли да хвърлят светлина върху това как се е образувала ранната Вселена, според проучване, публикувано в The Astrophysical Journal Letters и на сървъра за препринти Xrxiv . Newsweek съобщава за проучването .
Радиовълните , на които им е отнело около 10 милиарда години, за да достигнат Земята , идват от обширен регион на космоса, изпълнен с високоенергийни частици и магнитни полета. Учените смятат, че това е мини-ореол: слабо светещ облак от заредени частици, който е открит за първи път толкова дълбоко в космоса.
„Удивително е да открием толкова силен радиосигнал на такова разстояние“, казва Роланд Тимерман от Института за компютърна космология в университета Дърам. „Това означава, че високоенергийните частици и процесите на тяхното формиране са повлияли на структурата на галактическите клъстери през почти цялата история на Вселената.“
Какво е мини ореол?
Минихалоите са клъстери от частици, които излъчват както радио, така и рентгенови вълни. Те обикновено се намират между галактики в рамките на клъстери. Новото откритие бележи първия път, когато изследователи са засекли такъв обект на толкова голямо разстояние.
Откритието е направено с помощта на радиотелескопа LOFAR (Low Frequency Array) – система от 100 000 антени, разположени в осем европейски страни. Тези антени откриват радиовълни, идващи от дълбокия космос, които не се засичат от други телескопи.
Възможни причини за сигнала
Учените обмислят две възможни причини за появата на мини-ореоли:
Свръхмасивните черни дупки, разположени в центъра на галактиките, могат да изхвърлят високоенергийни частици, образувайки подобни облаци. Изследователите обаче все още не са успели да обяснят как частиците се изплъзват от гравитационното влияние на черната дупка.
Сблъсъци на космически частици, при които заредени частици, движещи се със скорости близки до светлинните, се сблъскват и освобождават енергия, която е видима от Земята.
Учените казват, че откритието доказва, че подобни процеси, независимо дали става дума за черни дупки или сблъсъци на частици, са се случили по-рано , отколкото се е смятало досега.
Откриване на нова ера в астрономията
Съавторът на изследването, професор Джули Хлавачек-Ларондо от Университета в Монреал, заяви:
„Току-що започваме да разбираме колко енергична е била ранната Вселена. Това откритие отваря нови перспективи за това как са се формирали и еволюирали галактическите клъстери, повлияни както от черни дупки, така и от високоенергийни процеси.“
Изследователите се надяват, че нови телескопи, включително Square Kilometer Array (SKA) – най-големият радиотелескоп в света, който в момента е в процес на изграждане – ще позволят в бъдеще да се откриват дори по-слаби и по-древни сигнали от дълбокия космос.