Невидимите ефекти от офисната рутина могат да съсипят качеството на съня ви в продължение на десетилетия.
Нови данни показват пряка връзка между заседналия начин на живот, нередовното работно време и дигиталната зависимост със сериозни нарушения на нощния сън.
Съвременната работа се е променила драстично, носейки не само удобства, но и сериозни здравословни проблеми. Технологиите са променили радикално методите и условията за изпълнение на задачи, което често се отразява негативно на биологичните ритми.
Дългосрочно проучване на голяма група работници е открило постоянни модели на нарушения на съня. Учените са анализирали съня на близо 1300 работници на пълен работен ден в продължение на десетилетие.
Проучването надхвърля обикновената продължителност на съня, като разглежда холистично шест ключови аспекта. То оценява редовността на заспиването, наличието на симптоми на безсъние, умората през деня, склонността към сънливост и общата продължителност на почивката.
Сред участниците ясно се очертаха три стабилни групи с различни характеристики на съня. По-голямата част, около 57%, бяха „добри спящи“, демонстрирайки оптимално представяне по всички параметри.
Около една четвърт от работещите попадат в категорията на „дремващите“, компенсирайки липсата на нощна почивка с дрямка и наваксване на съня през уикендите. Останалите 18% са класифицирани като „разстроени“, изпитващи постоянни трудности със заспиването и дневна умора.
Най-тревожното откритие беше стабилността на тези модели във времето. Между 60% и 90% от работниците запазиха първоначалния си режим на сън, като групата с тежки нарушения на съня се оказа особено стабилна.
Анализът показа силна корелация между характеристиките на работата и установените проблеми. Служителите със заседнала работа показват симптоми на нарушения на съня с 37% по-често.
Използването на компютри по време на работно време е показало неочаквани положителни ефекти върху качеството на почивката.
Увеличеното време пред компютър е свързано с подобрения в някои параметри на съня, вероятно поради по-малко нарушаване на естествените модели на сън, отколкото времето пред екрана вечер.
Следователно, най-добрата превенция на нарушенията на съня е намаляването на заседналия начин на живот и съзнателното управление на работното време.