Те очароват с неземните си цветове, наподобяващи грациозни пеперуди или птици.
Много хора смятат орхидеите за капризни лельовки, достъпни само за опитни градинари. Но това е мит.
Отглеждането на луксозна орхидея у дома е по силите на всеки, ако знаете няколко ключови правила. Забравете за трудностите – време е да настаните тази тропическа наслада в дома си!
Най-лесният начин за начинаещ е фаленопсис, или „орхидея пеперуда“. Първото и най-важно правило: светлина. Орхидеите обичат ярка, но разсеяна светлина. Директната слънчева светлина, особено през лятото, ще остави изгаряния по листата – нежни петна.
Идеалното място е източен или западен прозорец. На южния ще е необходимо леко засенчване (тюл, марля), а на северния може да няма достатъчно светлина за цъфтеж.
Поливането е моментът, в който най-често се допускат грешки. Забравете за графика „веднъж седмично“! Орхидеите се поливат само когато корените им станат сребристосиви, а субстратът е почти напълно сух.
Най-надеждният начин е да потопите саксията в съд с топла, отстояла вода за 10-15 минути. Оставете растението да се „напие“, след което го извадете и оставете водата да се отцеди напълно. Никога не оставяйте вода в тавата – корените трябва да дишат!
И основното правило: по-добре е да не напълните достатъчно, отколкото да препълните. Застоялата влага е сигурна смърт.
Саксията и субстратът не са просто контейнер и почва. Корените на фаленопсиса жизнено се нуждаят от въздух и светлина! Затова те се засаждат само в специални прозрачни саксии с много дренажни отвори, не само на дъното, но и отстрани.
Почвата за орхидеи не е почва, а смес от груба кора (обикновено бор), сфагнумов мъх, парчета дървени въглища и понякога експандирана глина. Тя осигурява идеална въздухопропускливост и задържа влагата точно толкова, колкото е необходимо.
Тропиците са дом на орхидеите, което означава, че те обичат влажен въздух. Особено през зимата, когато радиаторите изсушават атмосферата.
Напръскайте въздуха около растението (като се стараете да не попадне в пазвите на листата и върху цветовете), поставете саксията върху поднос с мокра експандирана глина или камъчета или използвайте овлажнител. Теченията и резките температурни промени са врагове.
Оптималният диапазон е +18…+25°C.
Орхидеите се подхранват само през периода на активен растеж на листата и цветните стъбла, като се използва специален тор за орхидеи.
Разредете го 2-3 пъти по-слабо от посоченото на опаковката! Торете само след поливане, върху влажен субстрат, приблизително веднъж на 2-3 седмици. Не е необходимо допълнително подхранване по време на цъфтеж и покой.
Не се притеснявайте, ако орхидеята окапа цветовете си след покупката – това е нормална реакция на променящите се условия. Просто ѝ осигурете правилна грижа и тя определено ще ви се отблагодари с нови, не по-малко луксозни цветни стъбла.
Не забравяйте, че търпението е вашият основен съюзник. Следвайки тези прости съвети, ще видите, че орхидеята не е просто декорация, а удивително благодарен и дълго цъфтящ обитател на вашия дом, внасящ капка тропическа магия в него.
Започнете с един фаленопсис и ще се влюбите!