Ред там, където няма безпорядък. Безпорядъкът се създава по-трудно там, където има по-малко неща. И има по-малко неща, при които хората съзнателно подхождат към потреблението. И тук не става въпрос само за изключително обмислени покупки, но и за рециклиране на ненужни неща. Казано съвсем просто: ако сте хвърлили око на новите съдове, помислете къде да сложите старите. Би било желателно да служи на някой друг, ако е възможно. И ако не, тогава също нямате нужда от него.
Съставихме списък с нещата, които правят апартамента разхвърлян и които е най-добре да изхвърлите при следващото почистване.
1. Стари списания и вестници
Купчина периодични издания с важни статии, които сте планирали да прочетете миналата година, има две неприятни свойства: списанията се натрупват и заемат много място.
Ако не сте намерили 5 минути за една година, за да прочетете „интересна“ колона, едва ли ще имате това време следващата година. Запазете само онези публикации, които наистина са важни за вас.
2. Лекарства и козметика с изтекъл срок на годност
Проверете аптечката и тоалетката си и се отървете от лекарствата и козметиката с изтекъл срок на годност. Това не само ще освободи място, но и ще защити вашето здраве. Освен това одитът ще покаже какви лекарства вече има, за да не купувате прекалено много при следващото боледуване.
3. Ненужни дрехи
Добре е няколко пъти в годината да правите разчистване на бъркотията – в края на сезона или преди началото му. Разгледайте кутиите си за обувки и връхни дрехи; вероятно тук ще има нещо, което не сте носили от година или две, което е станало дефицитно или е излязло от мода. Направете място
4. Стари електронни устройства
Стари телефони, зарядни, кабели, слушалки, компютърни мишки и твърди дискове – електрониката, която е счупена или оставена в резерв, често заема място и събира прах в чекмеджетата в продължение на много години.
На практика няма шанс да вземете мишка от предишното поколение и да не си купите нова и модерна, особено след като можете да намерите добри опции за много скромна сума. Затова не се колебайте да вземете такава електроника за рециклиране – много магазини предлагат програми за рециклиране на старо оборудване.
5. Повредени кухненски съдове и принадлежности
По-добре е да изхвърлите чинии и капаци с чипс, шпатули, дъски за рязане и тенджери с пукнатини, огънати вилици и ножове със счупени дръжки. Износените кухненски прибори са не само грозни, но и опасни: парчета от материала могат да попаднат в храната ви и в резултат на това в тялото ви.
6. Ненужни подаръци и сувенири
Споменът е хубав, но не и когато събира прах пет години в далечния ъгъл на килера. Помислете дали наистина имате нужда от всички подаръци или сувенири, които някога сте получавали или купували, докато сте пътували под влиянието на емоциите? Запазете само тези, които ви връщат особено приятни спомени или са ценни за вас.
Ако след като сте взели дрънкулка, не си спомняте точно къде и кога сте я купили и нямате представа как може да се използва, не се колебайте да я изхвърлите.
7. Предмети за хоби, които вече не харесвате
Отдавна ли сте спрели да бродирате с мъниста и не можете да си представите отново да плетете? Струва ли си тогава да пазя всички тези обръчи и чилета прежда? Ако имате купчина материали за хоби, с което не сте се занимавали отдавна и едва ли ще намерите време за него през следващите шест месеца, може би е време да го предадете на някой по-ентусиазиран.
Рекламирайте щедър подарък в местен форум или социална мрежа и някои добри артикули дори могат да бъдат продадени.
8. Счупено оборудване
Счупените инструменти и неработещите домакински уреди, които съхранявате повече от година с надеждата да ги поправите, най-вероятно ще останат в този статус. Вероятността се увеличава всеки ден и се доближава до 100%, ако вече е закупен заместител. Чувствайте се свободни да рециклирате такова оборудване или да го продадете за резервни части.
9. Старо спортно оборудване
Остарели или счупени спортни стоки – ски, ракети, шейни или фитнес уреди, които вече не използвате – няма смисъл да ги пазите. Те заемат много място и понякога култивират чувство за вина, че никога не сте се възползвали напълно от тях.
10. Мостри и мостри на козметика и парфюми
Такива подаръци често се оказват в пакет след посещение в специализирани магазини. Ако не сте решили веднага да опитате предложения крем или парфюмът не ви е харесал, няма смисъл да очаквате, че нещо ще се промени след шест месеца.
По-добре е да дадете пробите на приятел, ако тя има правилния вкус, и следващия път помолете мениджърите на магазина да не ги включват към вашите покупки.
11. Полуизписани тетрадки и стари дневници
Обикновено е жалко да ги изхвърлите, защото все още остават празни листове – и вече имате 5 дневника от миналата година и купчина написани тетрадки. Стари тетрадки, ненужни хартии и документи само задръстват вашето работно пространство или апартамент. По-добре е да ги рециклирате или да ги изгорите.
12. Неподходящо или излязло от мода спално бельо
Наистина се надяваме, че някой ден ще намерим приложение за него – ще направим легло за гости, ще го занесем в дачата или просто ще го оставим в резерв, ако новото внезапно се счупи и няма на какво да спим. Приемете с достойнство, че това няма да се случи и изхвърлете старото спално бельо на парцали или просто го рециклирайте.
13. Стари часовници, ключодържатели и магнити
Часовници, които не работят, ключодържатели, които вече не използвате, и магнити, които вашите приятели са ви подарили, са боклуци, които заемат място и събират прах. Не ги съжалявайте и не ги изхвърляйте, а в бъдеще се опитайте да не купувате повече, освен ако не е необходимо.
14. Неизползвани вази, статуетки и декор
Ако сте получили такива предмети като подарък и никога не сте ги използвали, тогава е безсмислено да ги съхранявате в далечен шкаф. Да, модата върви в кръг, така че е напълно възможно фигурката на Гжел да стане търсена след 10 години, но дотогава ще можете да си купите нова. Сега подарете този или го продайте на истински ценители.
15. Стари предмети за домашни любимци
Играчки, легла, стълбове за драскане, каишки и нашийници, използвани купи и други аксесоари за домашни любимци, които вече не се използват, могат да осеят дома ви. Ако животното не реагира веднага на новото легло или не го използва постоянно, е глупаво да очаквате някакви специални промени. И приютите, например, ще бъдат невероятно щастливи от такъв подарък.
16. Ненужни ключове
Не знаете зад коя камина е скрита вратата към следващия ключ? Консултирайте се с близките си и ако не знаят от коя ключалка е, не се колебайте да го изхвърлите. Ако нещо се случи, винаги можете да направите дубликат от съществуващ ключ.
17. Стари занаяти и играчки, с които децата вече не играят
Всеки родител знае колко листа хартия с „необходими“ рисунки, занаяти и приложения се натрупват. Само планините от играчки ги надминават. Периодично преглеждайте тези депозити и оставяйте само това, което е от значение за самото дете и по възраст. Няма надежда, че първокласникът все още ще си играе с пирамидата, но съседското дете ще й се зарадва.
За спомен можете да оставите само нещо наистина ценно – нещо, което предизвиква буря от чувства. Останалите просто ще събират прах и ще се местят от чекмедже в чекмедже.
18. Ненужни опаковки и торбички за подаръци
Купища празни кутии за подаръци и остатъци от опаковъчна хартия, които е малко вероятно да бъдат използвани, заемат много място и обикновено само се допълват. Рядко някой дава подаръци в стари торби и ако предпочитате да купувате свежи всеки път, тогава рециклирайте всички стари.
Останките от всички декоративни елементи могат да бъдат предложени на художник, когото познавате (той е много вероятно да ги използва за апликация) или да бъдат публикувани в местна общност с оферта за изнасяне просто така.
18. Използвани химикалки и канцеларски материали
Счупени и неизползвани химикалки, износени гуми и други офис консумативи, които вече не са възможни или неприятни за използване, няма да получат втори живот – това са предмети, които са изслужили предназначението си. Смирете се и подредете бюрото или чекмеджетата си, оставяйки само това, което все още пишете и работите.
19. Стари и неудобни куфари и чанти
Ако имате чанти или куфари в гардероба си, които не сте използвали през последните няколко години, защото не ги харесвате, неудобни са или са счупени, може би е време да се отървете от тях. Ако нещата са лежали наоколо, тогава вероятно имате по-практичен или сладък заместител. Най-вероятно неудобните чанти или куфари просто заемат място в гардероба ви и някъде има човек, който с удоволствие ще ги използва по предназначение.
20. Стари книги и учебници
Ние се отнасяме към книгите с особено уважение: от детството ни е казано, че те трябва да бъдат защитени. Но ако в по-голямата си част сте преминали към електронни публикации и аудиокниги, може би е време да разчистите някои от рафтовете?
Книги могат да бъдат дарени на библиотека, кафене, антикварен магазин, училище или можете да намерите нов читател чрез реклама. И можете да запазите ценни копия и ръководства, които се използват редовно.
21. Флопи дискове, DVD и CD дискове
Ако не знаете за какво говорим, просто пропуснете тази точка. Но ако имате друг стек или дори цял стек от тези рядкости, които дори няма къде да слушате, това е сигнал, че е време да се разделите.
Ако искате да дадете на дисковете втори живот, дайте ги на някоя баба в страната: лъскавите повърхности могат да бъдат окачени на дърво, за да изплашат птиците.
22. Абитуриентска и булчинска рокля
Колко са красиви и какви приятни спомени са свързани с тях! Всичко това е вярно, но едва ли ще се осмелите да ги носите отново – модата вече не е същата, а размерът може да се е променил. Така че защо да съхранявате?
Благотворителни магазини (като Charity Shop) събират рокли, които да дадат на абитуриенти, които не могат да си позволят да купят рокля за завършване на училище или университет. Потърсете подобни заведения във вашия район и направете добро дело, като дадете втори живот на дрехите.
23. Остава след ремонт
В някои случаи има смисъл да поддържате запас от тапети или ламиниран паркет у дома, особено ако имате малки деца или апартаментът е под наем. В други случаи е по-добре да подарите, продадете или върнете 5 подови плочки и няколко стенни плочки в магазина веднага след приключване на ремонта.
24. Стари кредитни карти и карти за отстъпка
Вече няма шанс да използваме кредитна карта с изтекъл срок, но подсъзнателно се страхуваме да я изхвърлим от страх да не загубим данните си. Няма какво да вземете от такава карта – така че не се колебайте да я изхвърлите в пластмасов контейнер.
25. Стари одеяла и възглавници
Спалното бельо и покривките са места, където се натрупват и размножават микроби и различни малки насекоми. Важно е да ги сменяте периодично и да не съхранявате запаси у дома за „черен ден“, за да освободите място в гардероба и в същото време нито един ден да не станете страдащ от алергия.