Темза е река, която тече през Лондон. И изследванията, които учените провеждат в момента, разкриха шокиращи открития на дъното на тази река. Оказа се, че тя е била използвана от векове като гробище и там са погребвани телата на хора.
През последните два века стотици човешки кости са били извадени от дъното на река Темза в Англия. Ново проучване на тези останки установи, че повечето от тях датират от бронзовата и желязната епоха. Но какво е подтикнало древните хора да хвърлят тела в реката? Този въпрос все още остава открит.
Учените са извършили радиовъглеродно датиране на 30 скелета, намерени в Темза, за да определят възрастта им и възможните причини за навлизането им в реката.
„Повечето хора – включително лондончани – бяха изненадани да научат, че стотици човешки кости идват от река Темза“, каза водещият автор Никола Артър, куратор в Природонаучния музей в Лондон.
Тя каза, че докато човешки скелети често се намират във водни пътища в Северозападна Европа, колекцията от Темза е уникално голяма. Преди това учените предположиха, че тези останки може да са резултат от битки между келтите и римляните или ерозията на гробните места на брега на реката.
Но нови доказателства сочат, че повечето от тези тела са навлезли в реката през бронзовата (2300-800 г. пр. н. е.) и желязната (800 г. пр. н. е. – 43 г. сл. н. е.) епоха.
„Вече можем да кажем с увереност, че това не са просто кости, които са се натрупали в реката с времето. Нещо значимо се е случило през бронзовата и желязната епоха“, подчерта Артър.
Точните причини за изхвърлянето на тела в Темза остават неизвестни. Някои изследователи смятат, че това може да е било част от обичайните ритуали в Северозападна Европа, където праисторическите хора умишлено са оставяли важни останки във водни тела.
Други предполагат, че може да са били жертви на насилствени конфликти за контрол над реката.
„Насилието е често срещана тема в късните праисторически човешки останки от водни обекти“, каза Артър, добавяйки, че костите от Темза показват признаци на травма.