Пиенето в компания винаги е по-забавно и повечето хора дори не осъзнават защо. Но се оказва, че има научни факти, които обясняват това. И те са свързани с чувства, емоции и влияние върху човешкия мозък.
Учени от Чикагския университет в САЩ направиха проучване, в което изследваха ефекта на алкохола върху социалните взаимодействия между хората.
Те поканиха доброволци – здрави възрастни на възраст от 21 до 35 години – да участват в експеримента. Всички участници са консумирали алкохол или безалкохолна имитация и след това са участвали в 45-минутен разговор помежду си.
Резултатите показват, че алкохолът увеличава положителните емоции и чувството за връзка с човека, с когото говорите. Участниците, които пият алкохол, съобщават за по-голямо въодушевление, дружелюбност и енергия.
Освен това ефектът бил още по-силен, ако събеседникът употребявал и алкохол. Но тези, които са пили безалкохолната имитация, не са изпитвали подобни емоции и чувства.
Анализът на изражението на лицето чрез машинно обучение потвърди, че алкохолът увеличава изражението на радост и забавление, като същевременно намалява негативните емоции като дискомфорт и презрение.
Заслужава да се добави, че при жените този ефект е по-изразен, ако техният събеседник също употребява алкохол.
Проучването обаче установи, че алкохолът не повлиява нивата на тревожност, депресия или умора, но увеличава чувството на гняв и смущение. В същото време физиологичните показатели като кръвно налягане и пулс остават непроменени.