Правят се и на лекари, предлагат съдействие за освобождаване на пратки
2,4 млн. лева им дали хората от началото на годината
Домашният телефон звъни, а мъжки глас плаши възрастна жена, че ако не си плати веднага дължимите 300 лв. за ток, ще я пребие.
Тя трепери и обяснява, че няма задължения. Разговорът прекъсва. Секунди по-късно телефонът отново звъни. Този път гласът е спокоен, не е нападателен. Успокоява, че е от полицията и преследва телефонни измамници.
Това е най-новата тактика на мошениците, които звънят и лъжат хората да им дават пари, научи “24 часа”.
Идеята на обаждането за високите сметки е да шокират жертвата и да я накарат да изпадне в паника. Заплахите обикновено са цветисти, включват счупване на крака и ръце, побой с метални тръби и други.
Затова, когато мошениците звъннат отново, вече представящи се за полицаи, хората се успокояват. Мнимите полицаи им казват, че отдавна следят бандата, засекли са обаждането и знаят за заплахите. Уверяват жертвата си, че всичко е наред и трябва да съдействат, за да ги заловят. Убеждават хората, че трябва да дадат мобилния си номер, за да могат да комуникират по него, а на стационарния – с мошеника. Така измамниците успяват да блокират и двата апарата, за да не може жертвата да се свърже с близките си.
За да научат мобилния номер, бандитите използват разновидност на схемата с обаждането от енергото. При него позвъняването е уж за предупреждение, че предстои спиране на тока в района. Тогава искат мобилния телефон, за да имат връзка с човека. Мотивират се с това, че спре ли електричеството, изключва и стационарният телефон. Веднъж сдобили се с двата номера, измамниците пак започват разказа със съдействие на полицията. То това тази схема се различава от традиционния вариант, при който уж се помага на МВР – при него първо звънят мнимите полицаи, а чак след това се обаждат измамниците, за чието залавяне гражданинът трябва да помага.
Още в първите секунди те получават лична информация за жертвите си.
“В началото на разговора, докато се опитват да стресират хората, задават няколко невинни на пръв поглед въпроса. Тези секунди и въпроси са много важни. Без да се усети, жертвата вече е дала твърде много лична информация – как се казва, къде живее, имена на близки. Това е достатъчно за измамниците. В момента на разговора хората, получили подобно обаждане, заради шока дори не осъзнават, че сами дават информация за себе си”, обяснява шефката на сектор “Измами” в Националната полиция Златка Падинкова защо мошениците знаят имената на жертвите си. После тези детайли се ползват при други сценарии като катастрофа на близък роднина, който може да бъде измъкнат срещу пари или има нужда от спешна операция.
Напоследък модерен е и сценарият за пратка с нещо ценно в нея. При нея жертвите биват убеждавани, че трябва да се дадат пари за освобождаване от митническа такса. Обикновено в “пратката” има и важни документи, нужни на близък.
Друга тактика е измамниците да предлагат съдействие за закупуване на стока много изгодно, само сега тя била толкова намалена.
Докато разговорите с жертвата се водят от двама души, трети координира мулето. Често то не знае, че съдейства на телефонни измамници. Наемат го чрез обява за работа онлайн. Казват му, че трябва да пренесе пари, да вземе документи или дори че става дума за благотворителност.