Социалните медии се превърнаха в неразделна част от живота ни, но дали тяхното въздействие винаги е положително? Скорошни изследвания показват, че популярните платформи могат не само да обединяват хората, но също така да предизвикат сериозни проблеми с психичното здраве.
Ново проучване на изследователи от университета „Саймън Фрейзър“ установи силна връзка между интензивното използване на социалните медии и психичните разстройства, особено заблудите като нарцисизъм и дисморфично разстройство на тялото.
Според наскоро публикувано проучване в списанието BMC Psychiatry, което представлява систематичен преглед на цялата налична академична литература, повече от 2500 публикации за използването на социалните медии и психичните разстройства, налудните форми са най-честите психиатрични разстройства, свързани с интензивното използване на социални медии.
Тези нарушения включват:
нарцистично разстройство на личността (заблуди за превъзходство)
еротомания (заблуда, че някой известен ви обича)
дисморфично разстройство на тялото (заблуди за недостатъците на определена част от тялото)
анорексия (заблуди за размера на тялото)
„Социалните медии създават условия, при които заблудите се поддържат по-лесно поради наличието на платформи и приложения, които усилват причините за тези разстройства и липсата на ефективна проверка на реалността. Това изследване има важно значение за разбирането на причините и симптомите на психичните заболявания и как те могат да бъдат изострени от онлайн платформите“, каза Бърнард Креспи, професор по биологични науки и ръководител на канадските изследвания в катедрата по еволюционна генетика и психология .
Авторите на изследването твърдят, че социалните медии сами по себе си не са проблематични, но виртуалните светове, съчетани със социалната изолация в реалния живот, създават среда, в която хората могат да поддържат фалшиво чувство за идентичност без внимателна проверка.
Въпреки че социалните медии могат да имат положителен ефект поради способността си да обединяват хората и да им помагат да почувстват чувство за принадлежност, Креспи и съавторът Нанси Йънг отбелязват, че прекомерното използване на социални медии често влияе отрицателно на хората, които са изложени на повишен риск от психични разстройства.
Те също така отбелязват, че много функции на популярните платформи поддържат и дори засилват умствените и физически заблуди, позволявайки на хората да създават неточни самопрезентации.
Разликата между онлайн взаимодействията и личните социални контакти, при които хората могат по-добре да контролират своите илюзии поради физическата и емоционалната реалност, само влошава отклоненията от психическото благополучие, добавя Креспи.
Проучването заключава, че хората, страдащи от налудно разстройство, ще имат полза от намаляване на времето, прекарано в социалните медии.
Авторите също призовават за по-нататъшни изследвания, за да разберат какви аспекти на социалните медии допринасят за измамата и да разработят начини да направят онлайн взаимодействията по-обосновани и реалистични.
За да направите това, изследователите предлагат да се използват технологии като зрителен контакт, 3D перспективи, аватари и други завладяващи технологии.