Бързото зареждане се превърна в незаменима функция на съвременните смартфони, позволявайки ви да презаредите батерията си само за няколко минути. Много потребители обаче се притесняват, че това ще съкрати живота на батерията и ще доведе до преждевременното й износване.
Как работят батериите на смартфона
Батериите на смартфоните, както повечето литиево-йонни батерии, са съставени от два слоя – литиево-кобалтов оксид и графит. Когато литиевите йони се движат от графитния слой към слоя литиев кобалтов оксид през електролитния разтвор, се освобождават електрони.
Когато батерията се зарежда, йоните се връщат обратно и се натрупват, само за да бъдат освободени отново, когато включите и използвате устройството.
Този процес генерира топлина, която може да почувствате на гърба на вашия смартфон след дълго зареждане или тежка употреба. А прегряването може да повреди батерията в дългосрочен план.
Съвременните литиево-йонни батерии обаче са станали по-компактни и ефективни. Те могат да издържат повече цикли на зареждане – от празно до пълно и обратно – преди да започнат да губят капацитет.
Защо батериите на смартфоните губят капацитет с течение на времето
С всеки цикъл на зареждане вашият смартфон естествено се износва. Една от причините е електролитният разтвор в батерията. С течение на времето солите, които съдържа, могат да кристализират, образувайки твърди отлагания, които пречат на преноса на йони. Колкото по-малко йони преминават през разтвора, толкова по-малко електрони се освобождават, което означава, че батерията няма да може да достави толкова енергия, колкото едно ново устройство.
Този процес се ускорява при прегряване на смартфона, например при използване на бързо зареждане, когато към батерията се подава твърде много енергия наведнъж. Но дори може да възникне повреда, ако оставите телефона в гореща среда, като например върху таблото на кола в слънчев ден.
Друг фактор е презареждането. Ако към батерията се подаде повече енергия, отколкото тя може безопасно да приеме, твърде много литиеви йони се отстраняват от нейната структура, което води до необратими промени. И вече не е възможно да върнете лития обратно.
„Атомната структура на материала буквално се срива, ако премахнете целия литий… Все едно да извадите подпорите изпод пода на сграда“, обясни изследователят на съхранението на енергия Кент Грифит от университета в Кеймбридж.
Ако се грижите правилно за батерията си, процесът на разграждане ще се забави. Но в крайна сметка това се случва с всяка литиево-йонна батерия, независимо колко внимателно се използва. В съвременните смартфони можете да проверите състоянието на батерията в настройките на устройството.
Как смартфоните намаляват износването на батерията
В първите дни на бързото зареждане батериите ставаха много горещи по време на зареждане. Смартфоните тогава нямаха ефективни системи за отвеждане на топлината от батерията, поради което те прегряваха по-често. Съвременните устройства се справят по-добре с вентилацията и вече не се сблъскват с този проблем.
Днес те използват модерни технологии за управление на топлината и контрол на доставката на енергия по време на зареждане. Например, съвременните смартфони имат топлоразсейващи плочи, топлозащитни слоеве и дори охлаждащи тръби, които отнемат топлината от батерията.
Освен това повечето телефони автоматично прекъсват захранването, когато батерията е напълно заредена, дори ако устройството остане включено. Някои смартфони също така адаптират процеса на зареждане към вашия график – например поддържат нивото на зареждане на безопасно ниво и го довеждат до 100% само час преди събуждане.
Многостепенното зареждане позволява бързото зареждане да се извършва на етапи. Когато зарядът на батерията е минимален, към нея се подава повече енергия, тъй като батерията в това състояние може да абсорбира енергия по-бързо. Въпреки това, когато наближите 100%, скоростта на зареждане се забавя. С други думи, вашият телефон не се зарежда на пълна мощност (напр. 80 W) през целия процес. Ето защо съвременните смартфони могат безопасно да се зареждат през нощта без риск от прегряване или пожар.
Някои смартфони за игри се предлагат с вградени охлаждащи вентилатори, за да поддържат ниски температури на батерията. И компании като Xiaomi използват технология, която разделя батерията на множество клетки, което намалява натоварването на всяка клетка и позволява високи скорости на зареждане, без, както твърдят производителите, отрицателно въздействие върху батерията.
Трябва ли да използвате бързо зареждане?
Така че бързото зареждане наистина ли е лошо за вашия смартфон? Да и не . Може да има отрицателно въздействие върху батерията, особено ако се използва твърде често и за дълги периоди от време при висока мощност. Съвременните устройства обаче са оборудвани с интелигентни системи за управление на зареждането, които минимизират потенциалните щети.
Въпреки това, както посочва популярният технологичен блогър Marques Brownlee, много от тези технологии са твърде нови, за да има достатъчно дългосрочни данни, които да подкрепят тяхната ефективност. Следователно въпросът остава отворен и не трябва да се разчита изцяло на изявленията на производителите.