Колорадският бръмбар е истински кошмар за градинаря. Но вместо да отравяте реколтата с химикали, по-добре е да използвате народни средства за унищожаване на вредители.
Защо колорадският бръмбар е толкова опасен?
Този вредител не трябва да се подценява. Една женска снася до 80 яйца на ден – и само след няколко седмици истинска армия от ларви вилнее във вашите градински легла. Те бързо унищожават листата, което отслабва растението и може напълно да съсипе реколтата.
И не става въпрос само за картофите – бръмбарът обича всички нощни зърна , така че доматите, патладжаните и дори декоративните растения са изложени на риск . Ето защо е важно да действате бързо, като не давате възможност на вредителя да се закрепи в леглата.
Ръчно почистване и трикове за улеснение
Най-лесният и в същото време най-надежден начин е ръчното събиране на бръмбари . Разбира се, това отнема време, но ви позволява незабавно да намалите броя на вредителите. За да направите това, вземете кофа и метла и изтръскайте насекомите от храстите директно в контейнера. Ако намерите яйца или ларви по листата, откъснете ги без съжаление. И за да не се даде шанс на бръмбарите да оцелеят, всичко събрано трябва да се изгори.
Има и малък трик: можете да засадите няколко храсти от стари картофи отделно, малко по-късно от основното засаждане. Бръмбарите бързо се преместват в млади издънки – и ще бъде по-лесно да ги съберете там. Това е един вид „примамка“, която помага да се държи ситуацията под контрол.
Народни капани, пепел и защитни растения
Има много начини да направите капани. Един от ефективните методи е използването на отровна примамка, направена от картофи и урея : парчета картофи се накисват в разтвор (1 чаша урея на 1 литър вода), поставят се в тенекиени кутии и се заравят на нивото на почвата по протежение на леглата. Проверявайте ежедневно и сменяйте стръвта всяка седмица.
Добре действа и дървесната пепел – поръсете с нея растенията сутрин, когато все още има роса. След дъжд процедурата се повтаря. Царевичното брашно работи по подобен начин.
При засаждане добавете малко пепел, люспи от лук и боб в дупките – това са естествени репеленти, които отблъскват бръмбарите. И като засадите босилек, невен, невен, чесън или дори тютюн между редовете , ще създадете ароматна бариера, която насекомите просто не могат да усвоят. Бръмбарите имат чувствително обоняние, така че такива миризми буквално ги изгонват от района.
Отвари, разтвори и други народни рецепти
Ако има много вредители, струва си да се прибегне до лечение с инфузии и отвари.
Например, смесете 150 мл оцет, 50 г горчица и 10 л вода – пръскайте растенията с този разтвор 1-2 пъти седмично.
Или пригответе отвара от жълтурчета : варете го 15 минути, разредете половин литър от отвара в 10 литра вода – и лекувайте картофите.
Друг вариант е пелин, глухарче или хвощ . Сварете 200 г зеленина, оставете да престои, разредете и поливайте лехите сутрин и вечер.
Сода бикарбонат и оцет също дават добър ефект (100 г сода + 0,5 л оцет на кофа вода).
Ореховите листа могат да се използват както за пръскане, така и за копаене през есента – бръмбарите също не харесват този аромат.