Вашите краставици са унищожени от грешка, която правят 8 от 10 градинари. Това не е свързано с количеството вода, а с това как ги поливате.
И ако не го поправите сега, цялата реколта ще свърши в кошчето.
Краставиците са пристрастени към водата. Плодовете им са 95% вода, а корените им са разположени близо до повърхността. Изглежда, че колкото по-често поливате, толкова по-добре. Но тук има капан.
Най-фаталната грешка е да се използва студена вода директно от маркуч или кладенец за напояване.
Температури под 18°C причиняват шок на растението. Корените спират да абсорбират влагата, листата изсъхват и имунитетът намалява. Изследване на Мичиганския държавен университет доказа, че поливането със студена вода (10–15°C) намалява добива на краставици с 40%, а при продължителна експозиция води до загиване на храстите.
Но дори топлата вода няма да помогне, ако я налеете в средата на деня. Капките, падащи върху листата, действат като лещи.
Слънчевите лъчи изгарят тъканите, оставяйки кафяви петна.
Отслабеното растение става цел за брашнеста мана и паякообразни акари.
И ако поливате краставиците вечер след залез слънце, влагата няма време да се изпари.
Гъбичките се размножават през нощта във влажна прохлада, което ще унищожи корените в рамките на една седмица. Кое е правилното? Тайната е в ритъма и техниката.
Поливайте краставиците само сутрин (преди 10 часа), когато почвата е затоплена, но слънцето все още не е активно.
Използвайте вода с температура 22–25°C. Ако го вземете от кладенец, напълнете буретата предварително, така че течността да се затопли през деня. Изсипете не под корена, а в канали с дълбочина 5–7 cm, изкопани на разстояние 15 cm от стъблото.
Това ще предпази кореновата шийка от гниене и ще принуди корените да растат по-дълбоко в търсене на влага. При горещо време добавете мулчиране със слама или окосена трева – това ще намали изпарението с 50%.
Много хора са сигурни, че краставиците трябва да се поливат всеки ден. Това е мит.
Честото повърхностно поливане прави корените мързеливи – те спират да се развиват по-дълбоко и растението умира при първото засушаване. Краставиците се нуждаят от обилно, но рядко поливане. Преди цъфтежа – веднъж на 3-4 дни (10 литра вода на 1 m²), по време на плод – веднъж на 2 дни (15 литра на 1 m²).
Проверете почвата с пръст: ако на дълбочина 3 см е суха, време е да вземете лейка. Друга фатална грешка са внезапните промени във влажността. Днес сте напоили лехата и сте забравили да я полеете утре.
Плодовете, опитвайки се да компенсират стреса, започват да натрупват вода и да се напукват. За да избегнете това, инсталирайте система за капково напояване или система с таймер.
Ако това не е възможно, разделете дневния прием на вода на две дози: 60% сутрин и 40% 2 часа преди залез слънце.
Не повтаряйте грешката на съседите си, които поливат краставиците си „според нуждите“.
В рамките на 10 дни след коригиране на режима ще видите разлика: листата ще станат плътни и тъмнозелени, а броят на яйчниците ще се удвои. Основното нещо е да не пропускате момента, в който краставиците масово започват да дават плодове.
През този период те консумират повече вода от дините. Но тук има един трик: във водата за напояване добавете 1 ч.л. дървесна пепел на 10л. Калият ще укрепи плодовете и ще предотврати горчивия вкус. Спасението на краставиците е във вашите ръце. Пропуснете леденостудената вода и нощното поливане и в рамките на един месец ще събирате кофи с хрупкава зеленина. И съседите ще надникнат през оградата, за да разберат вашата „тайна“.