Представете си следната сцена: доматите в градината ви са толкова едри и апетитни, че съседите започват да се чудят дали не сте ги отгледали в лаборатория.
А тайната изобщо не се крие в скъпи торове. Всъщност е съвсем проста – млечна суроватка.
Да, точно така – остатъчният продукт от приготвянето на извара съдържа ценни бактерии и микроелементи. Разредете суроватката с вода в съотношение 1:3 и поливайте доматените храсти веднъж на всеки две седмици. Това не само ще ускори растежа на плодовете, но и ще предпази растенията от късна болест.
Още една изпитана практика е премахването на долните листа. Щом започнат да се оформят първите завръзи, откъснете листата до първото съцветие – така растението ще насочи цялата си енергия към развитието на плодовете.
Ако при засаждането поставите в дупката шепа люспи от лук, ще осигурите на кореновата система допълнителна защита срещу гъбични заболявания.
За да отгледате истински гиганти, почвата също се нуждае от подготовка. Един месец преди засаждането обогатете почвата с добре разложен оборски тор или компост – доматите „обичат“ хранителна, плодородна почва.
И още нещо, което обичат – квас от мая. Разтворете едно пакетче прясна мая в 10 литра вода, оставете разтвора да престои 24 часа и полейте доматите директно в основата. Дрождите ще активират почвената микрофлора и ще стимулират узряването на плодовете.
Не подценявайте и правилната поддръжка на растенията. В никакъв случай не оставяйте стъблата да лежат на земята – под тежестта на плодовете те лесно се пречупват, а допирът с почвата създава риск от инфекции. Използвайте меки ленти или мрежи, за да фиксирате растенията и да разпределите теглото равномерно.
А сега – една малка, но ефективна хитрост: „стрес терапия“. Когато на растенията се появят 4-5 съцветия, внимателно ги повдигнете нагоре, така че леко да нарушите фините корени. Това ще стимулира растението да вложи повече енергия в узряването на вече оформените домати.
За борба с вредители засадете наблизо босилек или невен – техният интензивен аромат обърква листните въшки и белокрилките.
И не забравяйте – берете доматите навреме! Презрелите плодове забавят формирането на нови. Най-добрият момент за беритба е етапът на бланширана зрялост. Оставете ги да доузреят на перваза на прозореца – докато те се зачервят, храстът ще има възможност да даде още няколко килограма свежа реколта.