Следващият път, когато някой се оплаче, че говорите много, считайте го за добра новина.
Активната комуникация не само ви помага да създадете по-дълбоки социални връзки и да изразявате себе си по-точно, експертите смятат, че това може да е и предсказател за по-дълъг живот.
Популярна научна концепция е, че целият ни живот се определя от нашите гени. Някои експерти дори изучават това, което наричат “ген за дълголетие“, който е отговорен за по-ефикасното възстановяване на ДНК.
Последните изследвания показват, че дълголетието ни зависи не само от генетиката, но и от това колко много говорим.
Екип от учени от Медицинския колеж „Алберт Айнщайн“ в САЩ изследва броя на думите, които изговаряме, и как те влияят на продължителността на живота ни.
Те откриха, че хората, които говорят много, проявяват по-толерантно, позитивно и оптимистично поведение и идеи и имат по-добро качество на живот, което увеличава продължителността на живота им.
Проучването, ръководено от д-р Нир Барзилай, разглежда 250 възрастни хора на възраст между 95 и 100 години, като се фокусира върху връзката между тяхната личност и генетиката. Анализът на личността разкрива някои интересни резултати: хората, които се смятат за по-позитивни, също обичат да говорят много.
И те не са единствените, които са стигнали до този извод.
Испанският психиатър Луис Рохас Маркос обяснява в книгата си „Ние сме това, което казваме“, че хората, които говорят повече от 15 000 думи на ден, живеят по-дълго от тези, които говорят по-малко. Според д-р Рохас Маркос хората живеят по-удовлетворени, по-здравословни и живеят по-дълго.
Неговите открития биха могли да подкрепят изследвания, които обясняват защо жените живеят по-дълго от мъжете: те са склонни да говорят повече поради високите нива на протеина FOXP2, известен също като „речеви протеини“.
Учените смятат, че по-високите нива на FOXP2 карат жените да говорят средно по 20 000 думи на ден, докато мъжете говорят само около 7 000 думи на ден.