Жирафите са едни от най-разпознаваемите животни на планетата, а кожата им на петна е също толкова загадъчна, колкото дългата им шия. Много хора смятат, че петната са просто средство за маскировка, но всъщност те имат друга важна функция.
Петната по кожата на жирафа са една от характеристиките, които отличават тези животни от останалите. И се оказа, че природата е създала жирафите с петна с причина.
Зоолози, които наблюдаваха жирафи в Танзания в продължение на 8 години, откриха, че петната не са просто камуфлаж, а много важен терморегулатор за животното. Именно петната влияят върху това колко добре бебетата жирафи и възрастните мъжки ще оцелеят по време на температурни промени.
Животните с големи петна оцеляха много по-добре при спада на температурата, докато животните с по-малки петна оцеляха при покачването.
Точно така, петната по жирафите са различни и учените казват, че има поне четири вида: малки многоъгълни, големи многоъгълни, малки с неправилна форма и големи с неправилна форма.
И това е друга важна функция – идентификация, тъй като моделът на петна на всеки жираф е уникален и това им помага да се разпознават. Учените все още не са разбрали защо петната са толкова важни за малките и възрастните мъжки, но не и за възрастните женски.
Проучването установи, че телетата на жирафите с по-големи петна оцеляват по-добре, защото могат по-добре да се скрият в сянката на храстите. Големите тъмни петна обаче увеличават риска от прегряване, тъй като отразяват по-малко от слънчевите лъчи.
Под модела на петна жирафът има гъста мрежа от кръвоносни съдове, които влияят на преноса на топлина към околната среда. Най-добрият процент на оцеляване се наблюдава при животни, които имат малки петна с неправилна форма или големи многоъгълни петна.
Но когато средната температура се колебаеше с няколко градуса, шансовете за оцеляване и на двата пола на жирафите намаляваха. Мъжките и малките се възползваха от наличието на малки или големи петна и от температурните колебания.
Учените предполагат, че женските са по-малко зависими от температурните колебания, тъй като живеят в по-големи групи и се движат по-малко.
Също така си струва да добавим, че жирафите обикновено са много чувствителни към промените във времето. Те страдат не само от температурни промени, но и от промени във влажността. И повече дъжд може да им навреди повече от жегата.