Понякога летните жители са изненадани да открият, че морковите и цвеклото, отглеждани на техния парцел, са обрасли с „брада“, тоест голям брой тънки корени.
Но все пак си струва да се борим срещу него, дори само защото такива кореноплодни зеленчуци се съхраняват много по-зле от техните „безбради“ колеги.
Първата стъпка е да разберете причините, поради които морковите и цвеклото могат да станат брадати.
Лошо качество на почвата
Може да се появи „брада“ от корените поради твърде гъста и тежка почва. За да подобрите структурата му, добавете пясък, торф и компост (кофа на „квадрат“ земя). Препоръчително е да направите това през есента, също като сеитбата на зелено торене.
Нередовно поливане
Растенията пускат нови корени в търсене на вода, така че през първия месец от живота на разсада трябва да се внимава почвата винаги да е леко влажна. По време на периода на образуване на кореноплодни лехите трябва да се поливат веднъж на всеки 7-10 дни, а след узряване поливането трябва да се спре, за да не се напукат зеленчуците.
Късна реколта
Ако забавите прибирането на реколтата, растенията започват да се подготвят за зимата, като отглеждат корени. Между другото, понякога поради късно прибиране вкусът на зеленчуците се влошава, а понякога се появява горчивина.
Излишък от азот
Не се опитвайте да добавяте възможно най-много урея, амониев сулфат или пресен тор към почвата – такива действия, особено преди засаждане на зеленчуци, водят до появата на „брадати“ кореноплодни култури.