Красива градина с добре поддържани цветни лехи може да се превърне в лунен пейзаж само за няколко часа активност от любопитен домашен любимец.
Страстта към разкопките е присъща на кучешките гени, но компетентният подход към образованието ще помогне да се насочат естествените инстинкти в правилната посока.
Причини за копаещо поведение
Кучетата копаят земята по различни причини: търсене на дребни гризачи, желание да скрият любима играчка или кокал, желание да създадат хладно място за почивка.
Някои породи, особено териери и дакели, имат вродена склонност да копаят поради ловния си произход.
Организация на пространството
Определянето на специална зона за разкопки помага да се запази останалата част от градината.
Пясъчник или оградена зона с рохкава почва позволява на кучето да упражнява естествените си инстинкти, без да нарушава пейзажа. Заравянето на играчки в тази зона насърчава правилното поведение.
Физическа активност
Липсата на движение често провокира нежелано поведение. Дългите разходки, активните игри и редовното обучение помагат на кучето да използва излишната енергия. Умореният домашен любимец ще бъде по-малко склонен да копае.
Методи за разсейване
Интерактивните играчки и пъзели занимават и занимават вашето куче. Игрите за намиране на скрити лакомства развиват обонянието и задоволяват изследователския инстинкт.
Съвместните дейности със собственика укрепват връзката и формират правилни поведенчески навици.
Защита на територията
Мулчирането на цветните лехи с декоративни дървесни стърготини или малки камъни затруднява изкопаването. Инсталирането на мрежата под земята създава физическа бариера.
Естествените репеленти като смлян пипер или цитрусови кори ще държат кучето ви далеч от определени зони.
Система за възнаграждение
Постоянното възнаграждаване на доброто поведение укрепва правилните умения. Почерпките и похвалите при игра в разрешената зона създават положителна асоциация. Важно е да възнаградите кучето си веднага след желаното действие.
Корекция на поведението
Рязката команда „Фу“ при опит за копаене и незабавното превключване на вниманието към играта или лакомството помага за прекъсване на нежеланото действие. Редовното обучение с командите „Място” и „Наблизо” развива послушанието и самоконтрола.
Допълнителни методи
Създаването на алтернативни дейности, като намиране на скрити играчки или преподаване на трикове, поддържа кучето интересно. Специалните игрови комплекси и оборудване развиват сръчността и интелигентността на вашия домашен любимец.